ARTIMEKANGÜNCEL

Bursa Archifest 2018 “Devamı seninle gelecek” dedi!

Bursanın ilk mimarlık festivali Bursa Archifest 2018; dopdolu programıyla mimarlık dünyasını 28 Kasım Çarşamba günü Podyumparkta bir araya getirdi. Sürdürülebilirlik ana başlığı altında genç mimarlara “Devamı seninle gelecek” diyen festivalde gün boyunca tasarımcı söyleşileri, atölyeler, sergiler gerçekleşti. Etkinlik, Derin Sarıyer ve Büyük Ev Abluka’da konserleri ile sona erdi.
Mimarlar Odası Bursa Şubesi öncülüğünde Art’ı Mekan Dergisi organizasyonu ile gerçekleşen Bursa Archifest 2018, mimarlık ve tasarım dünyasının değerli isimlerini ağırladı. Açılış oturumu Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Mimar Ömer Faruk Şahin, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, Bursa Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı Dr. Didem Güneş Yılmaz’ın “Kentim için ne yapabilirim” başlıklı konuşmaları ile gerçekleşti.

Mimarlık nedir? Sadece göze hitap edeni tasarlamak mı? Müşterinin dediklerine uymak mı? Yaratıcı tasarımlar ortaya koyarken fonksiyonu, sorumlulukları unutmak doğru mu? Diğer tüm meslekler gibi mimarlık da çevresinden, doğadan, insandan ve gelişen teknolojilerden etkileniyor. Tam da bu gelişmelerin ortasında mimar ne tasarlamalı, nerede durmalı? Devamı nasıl gelecek?” soruları; “Kentim için ne yapabilirim”, “Doğayla barışık bir mimari mümkün mü?”, “Geleceğin mimarisinde akademi işin neresinde?”,“Kent mimarisine sosyal bir bakış”, “Bugünün mimarisine yenilikçi yaklaşımlar”, “Kentin mimari üzerinden dönüşümü”,“Gelişen teknolojiler ile sürdürülebilir mimari”, “Tasarımın farklı notaları”, “Mimarlığa merhaba”başlıkları altında ele alındı.

Mimar Özgül Öztürk, Doç. Dr. Deniz Aslan, Akademisyen & Mimar Kenan Güvenç, Mimar Merve Akdağ Öner, İç Mimar Yunus Emre Kara, Mimar Sinemis Kara, Mobilya Tasarımcısı Deniz Üner, Mimar Can Çinici, Y. Mimar Alper Derinboğaz, Mimar Hakan Demirel, Mimar Durmuş Dilekçi, Tasarımcı Derin Sarıyer, Prof. Dr. Özgür Ediz, Mimar Cansu Cürgen, Tasarımcı & Mühendis Avşar Gürpınar konuşmacı olarak etkinlikteydi.

Art’ı Mekan Dergisi ve Papier Atelier tarafından ortak düzenlenen arTık Kağıt Atölyesi’nde Art’ı Mekan Dergisi’nin eski sayıları ile katılımcılar, dergi içerisinde cut out mekanlar yarattı. Atölye ile sürdürülebilirlik vurgusu yapıldı. Katmanlar arası, Coollab. tasarım atölyesi Attila Beksaç yürütücülüğünde gerçekleşti. Kayal edilebilir tasarım kılavuzu Alexis Şanal yürütücülüğü ile düzenlendi. Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrenci gruplarının aktif olarak rol aldığı festivalde öğrenci atölyeleri ve sergileri de yer aldı.

Zoom TPU Eskizler ve Defterler sergisi, Mimar Taner Şekercioğlu’nun (na)mekan isimli kişisel fotoğraf sergisi ve Atölye Rıdvan Sevim imzası taşıyan Boğa Heykeli Bursa Archifest 2018’de ziyaretçilerle buluştu.

Etkinlikte Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri’nin katıldığı Jab Anstoetz Mood Board yarışması’nın da ödül töreni yapıldı. Yarışmaya katılan öğrenciler Bursa Nezih Bağcı Mağazası’nda ürün seçerek mood board üzerinde tasarımlarını sergilediler. Birinci olan yarışmacı grup, Jab Anstoetz markasının Almanya’daki fabrikasına seyahat hakkı kazandı.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.