ARTIMEKANGÜNCELSÖYLEŞİ

Eski moda, yeni tasarım!

Youtube

Çoğumuz için çok eski moda olduğu söylenebilir. Melbourne’lü tekstil sanatçısı Tammy Kanat ise tam tersini düşünüyor. Örmekten büyük keyif alan sanatçı, bunu bir terapi biçimi olarak görüyor ve yaratımlarıyla farklı markalarla da iş birlikleri sağlıyor. Duvar dokumları tasarımı yapan Tammy ile yüne olan tutkusu ve tasarımları üzerine konuştuk.

Mücevher tasarımcılığından tekstil sanatçılığına geçiş sürecinden bahsedebilir misiniz?

12 yıl boyunca mücevher tasarımı yaptıktan sonra yaratıcı odağımı tekstile çevirmek oldukça heyecan vericiydi. Hala renklerle, şekillerle ve tasarımla oynama şansım var. Sadece mecra farklı.

Duvar dokumalarınızın arkasındaki hikaye nedir?

Çoğu tasarımım aynı zamanda kendimi ifade biçimim. Yünle oynarken mutlu oluyorum dolayısıyla yaptığım işlerin de modu yüksek oluyor. Kimi insan şiir yazar, kimisi şarkı söyler, kimisi de roman yazar. Ben de duygularımı örmeyi tercih ettim.

İlhamınızı neler tetikliyor?

Doğa, moda ve diğer sanatçılar… Daima beni çevreleyen şeylerden ilham alıyorum. Özellikler renkler gözüme takılıyor.

Peki neden yün?

Örgü örmeyi seviyorum çünkü hem organik bir malzeme hem de insanı özgür kılıyor. Tıpkı meditasyon gibi bir ritmin içerisine dalıyorum ve saatler, dakikalar gibi geçiyor. Renkler, dokular ve şekiller… Hiç bitmeyen bir şeker dükkanı gibi!

Yaratım sürecinden bahsedebilir misiniz?

Benim işim oldukça içgüdüye dayalı. İki çalışmam aslı birbiriyle aynı olmuyor. Asla sanatımı planlamıyorum, o kendi kendine oluşuyor. Her bir parça örgü yolculuğu ve bitirdiğimde son derece tatmin verici oluyor.

Sırada ne var?

Yeni fikirleri deneyimlemeye devam edeceğim. Gelecek yıl koleksiyonları bir araya getirerek bir sergi açmayı umuyorum.

Marka iş birlikleri yapıyor musunuz?

İki Avusturalya markası için işlerimi kilim ve battaniye olarak yorumladım. Bunlar tammykanat for Cadrys ve adlı tammykanat for Creswick Wool adı altında raflarda yerini aldı.

Fotoğraflar: Emily Weaving 

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.