Yılın öne çıkan dekorasyon trendleri
FİKİR

Yılın öne çıkan dekorasyon trendleri

Youtube

Pirinç devri

Altın, gümüş bir yana pirinç bir yana… 2017’de tasarımcılar tavrını diğer metaller yerine pirinçten yana kullandı. Altın kadar gösterişli olmayan pirinç, özellikle ince ve düz formlarıyla kitaplıklardan koltuklara dekorasyona farklı bir soluk getirdi. Aslında çok da yeni olmayan art deco akımının geometrik şekilleri ve gösterişli havasıyla birleşse de modern yorumuyla yeni bir tarzı hayatımıza taşımış oldu.

Monokrom mekanlar

Gri bir kanepeniz varsa, farklı tonlardaki gri kırlentlere de göz atmanızda fayda var. 2017’de öne çıkan trendlerden biri de monokrom, yani tek renk mekanlar. Özellikle bej ve gri gibi toprak tonları bu akımın öncüleri olarak karşımıza çıkıyor. Doğallığı yansıtan bu renklerin mekanlarda kullanımı hem çok kolay hem de dingin bir izlenim yaratıyor. Daha iddialı bir tek düzelikten yanaysanız, koyu lacivert veya yeşille de bu görünümü yakalayabilirsiniz. 

Nereden baksan yeşil

Bu yıl yeşilden ne kadar bahsetsek az gelir. Yılın rengi yeşil, hem dekoratif olarak hem de canlı bitkilerle her yerde. Bir duvarı yeşil bir duvar kağıdıyla kaplayın, bir köşeyi bitki köşesi yapın ya da sadece masanın üzerine birkaç sukulent koyun. İşte trendi yakaladınız bile!

Hygge’leme zamanı

Hygge bir mimari akım olmaktan çok belli bir an olarak da tanımlanabilir. Danimarka kültürüne özgü bu kavram, arkadaşlarla ya da yalnız başına geçirdiğiniz rahat, keyifli ve özellikle samimi bir an olarak da tanımlanabilir. Bu tavrın dekorasyona yansıması da rahat, samimi ve doğal mekanlar yaratmaktan geçiyor. Tabii en önemlisi o mekanda yaşadığınız anlardan aldığınız keyif.

El işçiliği bir adım önde

Birbirini tekrar eden mekanlardansa anlam taşıyan, kişiselleştirilmiş yaşam alanları 2017’de ön plana çıkıyor. Bu nedenledir ki seramik, kilim gibi  atölyeler bu yıl hemen her yerde. Kendiniz de bu tarz bir atölyeye katılabilir, Youtube’da izlediğiniz bir DIY video’sundan örnek alabilir ya da yerel zanaatkarların işlerine internet üzerinden ulaşabilirsiniz. İstanbul sokaklarında atacağınız kısa bir turla da minik atölyeleri keşfetmeniz mümkün.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.