Le Petit Théâtre de Dior
İNCELEMESERGİ / MÜZE

 Le Petit Théâtre de Dior

Fransız couture moda evi Dior, geçtiğimiz yıllarda ilk durağını Çin’in Chendgu kentiyle başlattığı  Le Petit Théâtre de Dior gezici sergisini, 11-25 Haziran tarihlerinde Japonya’nın Osaka kentine taşıdı. Sergi, Dior’un kendi arşivindeki efsanevi parçaları aracılığıyla markanın ruhunu seyahat ettirmek üzere yolculuğuna devam edecek. 

 

Le Petit Théâtre de Dior, 1947 yılından günümüze, kıyafetler ve tarihe bağlantıları ile eşsiz Christian Dior elbiselerini küçük ölçekleriyle sergiliyor. “Bütün dünya bir sahnedir, insanlar da oyunculardır” diyen W. Shakespeare’in sözünden yola çıkıldığında,  Le Petit Théâtre de Dior, modayı bir sahne, oyuncuları da Dior elbiseleri haline getiriyor. Fransa’nın en büyük couture evlerinin oyuncak bebeklere göre hazırladıkları minyatür kreasyonların yer aldığı sergi, Louvre müzesinde açılışından yaklaşık yarım yüzyıl sonra, Dior evinde elbiseler sahneye çıkıyor. Dior atölyelerinin kumaş üzerinde dekorasyon yapan elleri, minyatür elbiseler söz konusu olduğunda da tılsımını koruyor. Haute couture’un efsanevi ismi Christion Dior imzalı koleksiyonların mükemmelliğini vurgulayan bu sergi, onun günümüze dek unutulmayan tasarımlarını zevkli bir gösteri olarak sunuyor. Tiyatrodaki oyun-oyuncu ilişkisine gönderme yaparak, elbiseler asıllarının birebir aynısının küçük ölçekteki taklitleri ile seyirciye ulaştırılıyor. 1949 yılında Christian Dior tarafından tasarlanan Miss Dior elbise, etrafı parfüm şişeleri ile sarılı tomurcuk gibi görünen büyük bir çiçeğin ortasında yer alıyor.

1947’den sonra kadın olmaktan korkmayan New Look çağının öncüleri olan Bar kıyafetleri, yenilenmiş görünümü ile gösteride sahne alıyor. Tarihe iz bırakan Dior elbiseleri başrolleri oynasa da, oyuncular arasında içinden elbiselerin çıktığı Dior ruhunu yansıtan büyük Rouge Dior, ruj tüpleri de bulunuyor. Zevk ve lüksün eş anlamlısı olarak anılan Dior, minyatür elbiselerinden oluşan bu sergisiyle tiyatro perdelerine yaka açtırıyor.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.