swan cafe
ARTIMEKANMEKANTASARIM

Fransız zarafetine övgü

[pro_ad_display_adzone id=3174]

Cape Town’daki geleneksel Fransız krepçisi Swan Cafe için yepyeni bir mekan tasarlayan Haldane Martin; elegan ve feminen bir atmosfer oluşturmuş ve içerisine Paris’in sofistike tavrını katmış. Mekanın karakteristik tavrını oluşturan ve iç mimariye de yol gösteren mavi kuğu logosu Heidi Chisholm tarafından tasarlanmış. Mekanın sahibi Jessica Rushmere her daim kuğu ile özdeşleştirilmiş. Buradan yola çıkarak zarif ve gösterişli yaratılışı ile mitolojik bir önemi de olan kuğu figürü, marka kimliği ve iç tasarımda etkili bir rol oynamış. Leonardo Da Vinci’nin “Leda and the Swan” tablosu monokromatik koyu lacivert ve beyaz bir şekilde bir duvara yerleştirilmiş. Meşhur Rönesans tablosu, Zeus’un kendisini şüpheci Leda’yı baştan çıkarmak için nasıl bir kuğu olarak gizlediğine dair Yunan mitolojisindeki tartışmalı öyküyü anlatıyor. Onu kesen duvardaki Jean-Léon Gérômein’in “Leda and the Swan”ında ise yarı çıplak birinin gölde kuğu ve yarı ölümlü yavruları ile banyo yaptığını gösteriyor. Bu iki çalışma da tipik bir Fransız karakteristiği olan mitolojinin ve sembolizmin aşk, müzik, şiir ile ilişkilendirilmesine uygun.

swan cafe

Mekanda Fransa’yı anımsatan ögeler saymakla bitmiyor. Mesela renkler: Mavi, kırmızı ve beyaz… Mobilya, aydınlatma ve aksesuarların tamamı marka kimliğine uygun renklerle yaratılmış. Fransız kafelerini andıran mobilya seçimi yapılarak bu etki daha da arttırılmış. Sıralı oturma biçimi ile insanları mekanın içine çekmek amaçlanırken arkada kot kumaşıyla döşenmiş geniş kanepeler ile daha rahat alanlar yaratılmak istenmiş.

swan cafe

Mekanın tam orta yerinden sarkıtılan pirinç ve bronz vintage aydınlatmalar kademeli bir görünüm sunuyor ve oldukça naif bir his bırakıyor. Kuş kafesi formundaki bu lambaların kuğu göndermesi de kurumsal kimliğin fonksiyon dahilinde çözülerek mekana kavuşturulması açısından değerli. Arkada ise Artemide Edd aydınlatmalar kullanılmış.

swan cafe

Özel yapım mavi-beyaz heksagon seramikler giriş zemininde misafirleri karşılıyor. Ana bar üzerindeki kuş kanadı şeklindeki el yapımı seramikler ise bu uğraşılmış etkiyi içeride de devam ettiriyor. Sofistike ve davetkar bu mekan, iç tasarımından menüsüne Cape Town’un ziyaret edilesi adresleri arasında.

Tasarım: Haldane Martin
Fotoğraflar: Micky Hoyle

[pro_ad_display_adzone id=3174]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.