ARTIMEKANEVTASARIM

Yazı özleyenlere

Bir tarafında 600 yıllık bir zeytin ağacı, diğer yanda özel olarak tasarlanmış kaktüs bahçesi. İzmir Çeşme, Dalyan’da 1500 m2’lik araziye konumlandırılan 700 m2 kapalı alana sahip villa projesi, DT Mimarlık imzası taşıyor. Yaşanmışlık hissi ve aidiyet duygusunun ön planda tutulduğu projenin her birimi özel dokunuşlarla şekillendirilmiş.

İnşaat başlamadan kurgulanan tasarım aşaması, DT Mimarlık ekibi için avantaj oluşturmuş. Ana iskelete dokunulmasa da neredeyse her şey baştan yaratılmış. Havuzun yönü gibi detaylara da ekip tarafından karar verilmiş. Evin mekanik ve havalandırma çalışmaları için bodrum katta değişikliğe gidilmiş.

Tavan katı oldukça düşük olan bodrumda kepçe ile daha önce yapılmış dolgu kaldırılarak 50 cm’lik kazanç sağlanmış. Son derece geniş alana yayılan projede; giriş katta 4 ebeveyn banyolu yatak odası, 1 salon,1 mutfak ve misafir WC bodrum katta ise 2 ebeveyn banyolu misafir yatak odası, 2 yardımcı odası, açık mutfak, makine dairesi, kiler, çamaşır odası ve yardımcılar için dinlenme alanı bulunmakta.    

Girişteki tavan kotu avantaja dönüştürülerek kubbe şeklinde bir tavan tasarlanmış. Salon, mavi ve beyaz tonlarda tasarlanarak Ege havası vurgulanmış. Evdeki bütün sabit mobilyalar DT MİMARLIK tarafından tasarlanmış ve yerine göre ürettirilmiş. Evde vermek istenilen sıcak hislerden dolayı mutfak ve salondaki tavanlarda ahşap mertekler ve lambri kullanılmış. Mutfakta tercih edilen koyu yeşil ton, dışarıdaki botanik peyzajla örtüştürülmüş.

Mutfak yanında günlük yemek, havuz başında oturma ve giriş tarafında da ayrıca bir yemek alanı yaratılmış. Bahçe projesi Kardelen peyzaj tarafından hazırlanmış. Bahçedeki yemek alanı zemini ve misafir tuvaletinde benzer şekilde karo çiniler kullanılmış. Bahçe mobilyaları ise Lunica’dan.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.