Bu sezon tüm renkleri kucaklıyoruz
FİKİR

Bu yazın rengi mavi olsun

Hiçbir rengi bir diğerinden ayırmak doğru olmaz, ama kimi zaman bazılarına öncelik vermek geliyor içimden. Hele ki deniz ve güneşin bizi kucakladığı şu günlerde… Dinlendirici ve huzurlu gökyüzünün, denizin rengi olan maviye yöneldi gözlerim. Koyu tonların mekanı küçülttüğünü, açık tonlarının ise soğuk hissettirdiğini düşünüyor olabilirsiniz. Aslında tonu sorun değil, yerini doğru bulması önemli. Özellikle ahşap, hasır gibi malzemeler ile desteklendiğinde, bir anda sıcacık mekanlar elde etmemizi sağlar.

Bebek maviden koyu lacivert tonlara kadar uzanan dev yelpazede eminim ki sizin için uygun bir ton bulabilirsiniz. Açık mavi tonları en çok okullarımızda gördüğümüzden midir bilemem, uzun yıllar bir türlü barışamamıştım, bu renk ile. Kırk kişilik sınıfta buna pek şahit olmadım ama insanları sakinleştirdiği düşünüldüğü için seçilirmiş. Profesyonel hayata geçtiğimde de daha çok bebek odalarında tercih edildiğini fark ettim. Buna zaten karşı olduğumu daha önceki yazılarımda uzun uzun anlatmıştım.

Maviyi her noktada kullanıyoruz; koltuk, kanepe gibi büyük ve kütleli parçalarda da sıklıkla karşılaşıyoruz. Natürel meşe, kayın ya da gri tonlarda ahşap zemin malzemesi seçtiğinizde, üzerindeki mavinin her tonu inanılmaz güzel olacaktır. Yeter ki birbirleri ile uyumlu olsunlar.

Dikkat edilecek nokta tekstil ürünlerinin güneşten etkilenmeyecek kalite de olması. Eğer istiyorsanız bunu duvarınıza aynı tonu uygulayarak ya da dekoratif objeler kullanarak destekleyebilirsiniz. Unutulmaması gereken bir şey de, renk dengesini doğru ayarlamak. Hem görsel karmaşayı engellemek, hem de daha çarpıcı mekanlara imza atmak için.

Boyaydı, duvar kağıdıydı daha uzun zaman alan işlerle uğraşmak istemiyorsanız; en hızlı değişim, yastıklar ve halılar ile oynamak ya da  duvar kağıdı döşemektir. Uygun tema ve doğru kombinler ile; natürel, dingin, sıcak mekanlar oluşturabiliriz.

Eğer tamamen duvar kağıdı kullanacaksak, mekana aksesuarların ekleneceğini de göz önünde bulundurup, tüm mobilyaları tek malzemeden seçmek daha uygun olacaktır. Eklektik, vintage gibi farklı ürünlerin buluştuğu stillerde profesyonel bir göz size yardımcı olmalı. Diğer alternatifim; seçeceğiniz duvar kağıdının uygulanması. Bu sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Mavinin vurgulu olduğu bu kağıt diğer ürün seçimlerinizi kolaylaştırır. Yatak odalarımız ise maviyi en rahat davet edebileceğimiz mekanlar. Tekstil ürünleri arasından pek çok alternatif bulabiliriz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.