mamut_art-4
İNCELEME

MAP 2017 soruyor: Nasılsın?

Mamut Art Project (MAP), bu sene 5 yaşında. Proje hayata geçtiği günden beri özgür, eşit ve yaratıcı formatıyla gerçekleşiyor ve gelişiyor. Ayrıca bu sene izleyicilerine “Nasılsın?” diye soruyor.

Günlük hayatın karmaşasında çok da önemseyerek sorup cevaplamadığımız bu soruyu, hissedip hissettirmek, yaşayıp yaşatmak ve beraberce dönüşmek için soruyorlar. Fuara adım attığınızdan andan itibaren bir merak sizi sarıyor. Alıştığımız sanat fuarlarına kıyasla loş, sessiz ve doğal bir ortam karşılıyor. Aslında dışarıda bıraktığımız dünyadan soyutlanıp, biraz yavaşlamamıza olanak sağlıyor. Gerçekten zaman ayırılması gereken ve keşfedilmeyi bekleyen 50 sanatçı, 50 farklı dünya var. Peki ne anlatıyor; nasıl hissettiriyor bu eserler?

Kavramsal açıdan güncel ve yoğun, teknik anlamda ise yaratıcı bir fuar MAP 2017. Bu genç sanatçılar yaşadıkları coğrafyanın ve zamanın gerçekliklerini sanata çeviriyor. Sizi sokaktan soyutluyor belki ama tekrar yaşadığımız dünyaya odaklıyor. Rengarenk, hareketli, sesli sanat eserlerine heyecanla yaklaştıkça, şehirlerin yorucu hızına, inşaat sektörüne, kentsel dönüşüme, eğitim sistemine, dünya politikalarına, savaşa, korunmaya, aydınlanmaya, maskelerimize, çerçevelerimize kadar uzanan eleştirel bir yolculuğa çıkarıyor. Güncel sorunlarımıza ve sorularımıza, farklı bakış açıları ve yaratıcı cevaplar ile yaklaşıyorlar. Aslında bütün fuar bir karikatür gibi, gülümsetiyor ama düşününce haklı çıkıyor.

Beyza Çoruhlu ve Ceren Özşahin fotoğraf sanatçıları; “Maske: Persona’nın Ardında” ve “Gökyüzünü Çerçevelemek” projelerinin isimleri. Beyza, bireylerin seçtikleri karakteri temsil eden maskelerini ve altında kalan kişiliklerimizi sorgularken; Ceren kafamızı yukarı kaldırıyor, gökyüzüne bakmamızı sağlıyor ve aslında gökyüzü kadar sonsuz bir alanı bile nasıl çerçevelediğimize dikkat çekiyor.

Ziyafettin Oğuz ve Çağla Sel; birbirine zıt portrelerden oluşan resimlerini sergiliyorlar. Ziyafettin, “Aydınlanmada Kadınlar” isimli çalışmasında, aydınlığın yüzünü temsil eden; hayatlarını fikir, anlayış ve mücadeleyle yaşamış 60 kadının portrelerini 5×5 cm boyutunda resmeder. Bunun karşısında Çağla, sadece sırtından ve aynı açıdan resmedilmiş bir kişinin “Bakma Bana” diyen portreleri ile karşılıyor bizi. Portreler arasındaki tek fark, modern dünyada kimliklerimizin dışa vurumu olarak görülen, farklı kültürlerde farklı anlam ve statüler yüklenen giysilerimiz.

Berka Beste Kopuz, “Röntgen” isimli çalışmasıyla ve Hallederiz İnş. Kooperatifi hazırladıkları enstalasyon ile İstanbul’da kentsel dönüşüm sorununa ve yükselen inşaat sektörüne dikkat çekiyor. Beste, 2012 yılından beri devam eden kentsel dönüşüm projelerini bir hastalık gibi ele alıyor ve İstanbul’daki her semtin röntgenini çekiyor. Yıllar içinde yayılan hastalık, yaşadığımız semtleri ne kadar etkiliyor? Sanatçı, İstanbul’un kentsel dönüşüm sürecine çok çarpıcı bir metafor ile yaklaşıyor. Bunun yanında Hallederiz İnş. Kooperatifi, şehir yaşamı içinde artık görmeye alıştığımız, sıradanlaşan inşaat eylemine ve şantiyeler arasında gelişen toplumsal kimliklerimize farklı bir bakış açısı sunuyor.

Özlem Vargun ve Elif Avşar’ın alan yerleştirmeleri, MAP 2017 kapsamında ilgi çeken eserler oldu. Özlem Vargun’un, yaşadığımız dünyayı sembolize eden “Hayvan Çiftliği” isimli yerleştirmesi, adını George Orwell’in aynı isimli kitabından alıyor. Çamur, tezek gibi doğal ve çoğu zaman tiksindiğimiz malzemelerden üretilmiş eser, tiksindiğimiz halde içinde yaşamaya devam ettiğimiz dünya düzenine eleştiriyor. Elif Avşar’ın, ironik bir şekilde fuarı ziyaret eden çocukların ilgisini çeken yerleştirmesi “Oyuncaklar”, aslında distopik bir oyun bahçesi sunuyor. Yaşadığımız evreni nasıl kurduğumuz ve nasıl devam ettireceğimize dair kaygılarımızı sembolize eden oyuncaklar, ekolojik yıkım ve savaşlar gibi siyasi politikaları da içeren konulara gönderme yapıyor.

Fuarı dolaşırken bütün projeler arasında özellikle bir tanesi herkese tanıdık geliyor. Aynı zamanda eğitmen olan Ömer Dinler, “Eğitim-mi? Sistemi” isimli çalışmasında Türkiye’deki eğitim sistemini, bir zamanlar hepimizin oturup ders dinlediği sınıflardaki sıralar üzerinden eleştiriyor. Kullanılmış ve halen daha kullanılmakta olan sıralar ve bu sıralarında üzerine kalemle veya kazınarak yazılmış sözler, eğitim sisteminin insan hayatına kattıkları ve aldıklarını gösteriyor.

Mamut Art Project, sergilenen sanatçıların yanı sıra, fuar süresince farklı projeler de gerçekleştiriyor. Bu sene MAP’a, İstanbul bazlı bağımsız sanatçı kolektifi Krüw konuk oldu. Krüw’ün, sanat tarihi ile grafik ve sokak sanatlarını birleştiren yaratıcı projesi İkonz; illüstratör, animasyon ve sokak sanatçılarını bir araya getirdi. Proje kapsamında yer alan 21 sanatçı, popüler sanat tarihinde yer edinmiş eserleri kendi tarzlarında yorumlayarak edisyonlu serigrafi baskılar olarak sergiledi. 21 farklı çalışmanın hepsinin de yorumlamaları çok başarılı. Özellikle bu kadar detaylı eserlerin serigrafi baskı oldukları düşünüldüğünde ne kadar özenli bir çalışma çıktığı belli oluyor. Ayrıca fuar kapsamında performans sanatlarına da özel bir yer ve program ayrılıyor. Mamut Performansları her sene farklı bir tema ve küratörler işbirliği ile hayata geçiriliyor. Bu sene seçilen performans sanatçıları da “Nasılsın?” sorusunun cevabını arıyor. Tek başlarına değil, çoğu interaktif olan performanslarda izleyicilerle beraber arıyorlar.

 

MAP 2017, 26 – 30 Nisan tarihleri arasında KüçükÇiftlik Park’da gerçekleşti. Fuarın tanıtımında geride bıraktığı 4 yılın verilerini kullandılar. Grafiğe döküldüğünde, her sene pozitif yönde büyüme gösteriyor. Bu büyüme genç sanatçıların Mamut Art Project’e olan güveninin de bir göstergesi oluyor. Mamut Art Project’e 4 yılın toplamında 3250 sanatçı başvurmuş; 20 farklı jüri üyesi, 216 sanatçı seçimi yapmış; bu sanatçıların eserleri 20 kategori kapsamında sergilenmiş. Geçirdikleri 4 yılda, bir galeri tarafından temsil edilmeyen 216 sanatçıya kendilerini tanımaları, yollarını çizmeleri ve güven kazanmaları için fırsat verip; galeri, sanat eleştirmeni, küratör ve koleksiyonerler ile tanışma imkanı sağladılar. Farklı formatları ile dikkat çekip; en basit sorudan başlayarak çevremizde görmeye alıştığımız gerçekleri sorgulattılar.

Eğer MAP 2017’yi ziyaret etmediyseniz, 2018 için heyecanla bekleyin. Fuarı bu sene ziyaret etmiş olanlara da soralım, siz nasılsınız?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.