Kilimanjaro-9
MEKANTASARIM

Bu hafta sonu Kilimanjaro’ya çıkın

Günümüzde sadece konut ve iş yerleri değil, eğlence mekanları da kentsel dönüşümden payını almaya başladı. İstanbul’un en eski semtlerinden birine adını veren Bomonti Bira Fabrikası, bu değişimin en keyifli parçalarından biri…

Bomontiada adıyla faaliyete geçen tesiste konser ve sergi alanlarından restoran ve kafelere kadar farklı eğlence birimleri bulunuyor. Şehre yeni bir alternatif getiren “casual” yeme-içme mekanı Kilimanjaro da Bomontiada içerisinde yer alan seçme mekanlar arasında. Canlı müzik kulübü Babylon ve düzenledikleri özel konserler ve festivaller ile kent yaşamını yönlendiren Pozitif’in yeni projesi olan Kilimanjaro’nun iç mekan tasarımı ise Autoban imzası taşıyor. Projenin mimarları mekanın bulunduğu endüstriyel yapıyı değiştirmek yerine koruyarak dönüştürmeyi tercih etmiş. Yapının fabrika olarak aktif olduğu dönemin endüstri anlayışına ait zanaat geleneğinin halen varlığını sürdürdüğü fikrinden yola çıkarak başta iç mimariyi oluşturan kabuk olmak üzere, tüm malzeme seçimlerini de bu temel doğrultusunda gerçekleştirmişler.

Projenin tamamına yeni nesil çok katmanlı bir bakış açısı hakim. Dış katmanda fabrikanın orijinal, çıplak tuğla duvarları korunurken iç katmanı ise mekanın sıcaklığını artıracak ahşap bir kabuk çevreliyor. Sadece görüntü anlamında değil, fonksiyonellik açısından da aktif bir rol üstlenen bu iç kabuk, içerisinde aydınlatma ve mekanik işlevlerin de çözümlenmesine olanak sağlıyor. Ahşap panelde Autoban tarafından özel olarak tasarlanan üç boyutlu geometrik figürler yer alırken ahşap zeminde de bu form iki boyutlu olarak karşımıza çıkıyor.

Kilimanjaro iki ana bölümden oluşuyor: Bar ve yemek alanı. Projenin merkezi olarak belirlenen bar, kıvrımlı yapısıyla mekanın odak noktasında yer alıyor. Kendi içinde buluşma ya da yalnız kalma alanları yaratan bar, mekan içerisinde başka bir mekanda vakit geçiriyormuşsunuz hissiyatı uyandırıyor. Tüm taşıyıcı fonksiyonların ve strüktürün sergilendiği üst kafes yapısı içerisinde yeşil bitkiler de barındıran bu amorf form, endüstriyel atmosferin yarattığı sert etkinin kırılmasına da olanak sağlıyor.

Sosyal iletişimi destekleyen bu sıcak ve samimi mekanda, birimler birbirlerine olabildiğince yakın ve hatta bazı noktalarda iç içe geçer şekilde kurgulanmış. DJ kabini de dahil olmak üzere yemek parçasına eklemlenen üniteler göze çarpıyor. Yemek oturma alanları ve tüm diğer fonksiyonlar barın etrafında şekillenen bir bütünün parçaları gibi ve diğer mobilyalarla benzer olarak Autoban tarafından tasarlanmış. Ağırlıklı olarak metal profilli mobilyaların kullanıldığı projede, honlama, kumlama ve fırçalama gibi işlemlerden geçirilen mermer yüzeylerde malzemenin potansiyeli ve dokusu üzerinde yeni denemeler yapılmış. İç içe geçen spirallerden oluşan metal aksamlı bar taburelerinin oturma alanlarında, aynı form bu kez ahşap malzemede görülüyor. Aydınlatmalarda ise, yine endüstriyel dönemin izlerini taşıyan tasarımların çağdaş yorumları yer alıyor.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.