artdeco6
EV

Art deco bir yaşam alanı

İç mimar Berrin Yıldız ve yüksek mimar Beyza Öner’in ortak projesi olarak hayata geçen Etiler Hisarüstü’nde art deco stili bir daire. 157 m2 alana sahip ve bir o kadar da dışarıda barındırıyor. Çünkü manzaranın eve kattıkları metrekarelerden çok daha fazla.

Teras mı salondan çıkar, salon mu terastan?
Cam duvarlarla iç içe geçirilen salon ve teras bir bütün gibi manzarayı içerisine alıyor. Gri tonların eve kattığı dinginlik, duvardaki ahşap çıtalarla tam bir uyum içerisinde.

Art deco bir yaşam alanı

Barda bir şeyler içtikten sonra şömine karşısında kitap okumak mı isterdiniz yoksa hafif bir şeyler alıp, yemeğe geçmek mi? Yaşam alanlarının çapraz kurgusu, salonda geçişli bir oyun alanı yaratıyor. Doğal ahşap parke üzerine konumlandırılan sakin mobilyalar, şömine karşısındaki sandalye gibi art deco parçalarla bir bütünlük sunuyor. Aydınlatmaların alana göre değişmesi de her bir bölüme kendi içerisinde kapalı bir alan etkisi vermiş.

Salonda kullanılan birçok malzeme evin diğer bölümlerine aktarılmış. Bütünlüğü sağlayan bu unsur mermer kullanımıyla dengelenmiş. Yalın bir tasarıma sahip mutfak, eve özel olarak tasarlanmış. Mutfağa açılan koridorda ise hem mutfak dolabı hem de şarap kavı olarak tasarlanan bir bölüm bulunuyor.

Restore edilen evde değişmeyen yegane şeylerden biri ise yatak ve giyinme odasındaki parkeler. Üç bölümden oluşan yatak odası konforun ve işlevselliğin buluştuğu bir yer.

Art deco bir yaşam alanı

Bırakın boyasın!

Ebeveynler ne kadar şikayet etse de çocuklar duvarları mobilyaları boyamaktan vazgeçmez. Bunun bilincinde olan mimarlar ve ev sahibi de özel bir duvar boyasıyla olayı çözüme kavuşturmuş. Silinebilir duvar, çocukların yaratıcılığı için oldukça elverişli.

Ev sahibi ne der?

Manzarayı içeri taşıyan mimarisi, şöminesi ve keyif alanlarıyla ilk bakışta insanı içine çeken bu daireye, gelin bir de ev sahiplerinin gözünden bakalım.
Art deco bir yaşam alanı
M: Muhteşem bir manzara var. Bu manzaranın keyfini nasıl ve kimlerle çıkarmaktan hoşlanıyorsunuz?
E.S: Biz de çok seviyoruz. Ailece özellikle kahvaltılarda, çocuklar uyuduktan sonra eşimle başbaşa uzun sohbetlerle ve de tabi ki dostlarımızla… Eve gelen misafir sayısı ne olursa olsun, balkona doluşup manzarayı yaşayarak sohbet etmeyi çok seviyoruz.

M: Şömine başında zaman nasıl geçiyor?
E.S: Özellikle dışarıda kar varken yanan şöminenin başında bir şeyler içmek çok keyifli oluyor. Çoğu zaman kitap, gazete okuma köşesi ya da internette gezinirken yayıldığımız bir alan şöminenin başı…

M: Bu masada kimlere nasıl yemekler servis ediliyor? ( Salon yemek masası )
E.S: Yemeyi ve misafiri çok seven bir aile olduğumuz için bizde davet bitmez, ne mutlu ki her hafta mutlaka gelenimiz olur. Suşiden tutun da kuru fasülye, pilav, turşuya kadar her şey yendi.

M: Barı evin en çok hangi sakini kullanıyor? Hangi kokteylleri hazırlamaktan keyif alıyor? (Salondaki bar & bistro bölümü )
E.S: Barı kesinlikle en çok eşim kullanıyor. Single malt viski koleksiyonu yapmaya başladığından beri, arkadaşlarımız geldiğinde onlara tadım yaptırmak, her bir viskinin hikayesini anlatmak en büyük keyiflerinden.

M: Çocuğunuz duvara neleri çizmekten hoşlanıyor? Plastik panel d

ışında başka yerleri boyuyorlar mı hala?
E.S: Genelde geri sayım yapmak için kullanıyor Mira duvarını. Yılbaşına 15 gün kala resimler çizdi ve kalan gün sayısını yazdı, ondan sonra da her gün özenle gün sayısını azalttı. Doğum günlerinde ya da kendisi için özel günler için de aynı şeyi yapıyor. Bununla birlikte bol bol resim de yapıyor.

M: En çok ne pişirmekten keyif alıyorsunuz?
E.S: İş yoğunluğu nedeni ile maalesef çok fazla yemek yapma imkanı bulamıyorum.. ama pratik olan bonfile ya da somonlu salatalar ve farklı içerikte makarnalar benim için daha rahat oluyor hafta sonları… Bir de hafta sonu kahvaltıları bizim için önemli.

M: Şarap dolabının sizin için önemi nedir? Hikayesini, kullanım alışkanlıklarını ve verdiği keyfi bizimle paylaşır mısınız?
E.S: Farklı şarapları denemeyi seviyoruz. O nedenle o dolap hem görsel olarak çok beğendiğimiz bir köşe hem de bizim için çok kullanışlı bir alan oldu. Dolabın kalan kısmında da sıklıkla kullandığımız neredeyse tüm bardaklarımız, tabaklarımız yer aldığından, her şeyin bir arada olması beni çok rahat ettirdi.

M: Zengin bir giyinme bölümünüz var. Günlük stiliniz hakkında küç

ük detaylar verebilir misiniz?
E.S: İşe giderken genellikle elbiseler çok pratik oluyor. Sabah 7.30’da başladığımız için kombin yapmayı düşünerek vakit kaybetmiyorum. Topuklu ayakkabılar ve çantalar elbette çoğu kadın gibi benim için de önemli. O günkü ruh halim renk ve kıyafet seçimimi doğrudan etkiliyor diyebilirim. Hafta sonları ise genellikle ya tayt ya da skinny jean ile bir t-shirt hırka bana yetiyor.

Keyif tavsiyeleri

Ne dinlemeli?

You Wish
Nightmares On Wax
Sunset

Ne okumalı?

Otostopçunun galaksi rehberi

Kimlerle olmalı?

Dostlar ve aileyle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.