Benim evim, senin galerin
EVTASARIM

Benim evim, senin galerin

post-banner

New York sokaklarında gezerken şehri çok farklı boyutlarıyla keşfetmeniz muhtemel. Fakat şehri filmlerdeki bakış açısıyla görmek istiyorsanız biraz daha yukarı çıkmanız gerekiyor. Uruguaylı mimar Vinoly tarafından tasarlanan 432 Park Avenue’nun örnek dairesi, şehri tüm çekiciliğiyle gözler önüne seriyor. Tasarımı Kelly Behun tarafından yapılan bu daire, internet üzerinden satış yapan Artsy’de online olarak satılan ürünlerle donatılmış. Yani bu yaşayan galerideki her eser satın alınabilir.

Dairenin en dikkat çekici noktası kuşkusuz manzarası fakat detaylara girdiğiniz zaman hem sanat eserleri hem de Tom Dixon, Lindsey Adelman, ve Luca Nichetto gibi tasarımcılardan modern parçalar görüyorsunuz. Dairenin geneli sakin ve yumuşak tonlarla dekore edilse de kütüphanenin olduğu çalışma odası ve maviye boyanmış misafir odası kendini bunun dışında tutuyor. Behun salonu olabildiğince sakin ve minimal tutmuş. Geniş kanepe salonun merkezinde yer alıyor. İki taraflı oturma bölümüyle hem şömineye hem de yemek bölümüne göz kırpıyor. Duvarlar salonunun nötr renklerine uyum sağlasa da koyu zemin döşemesi zıt ve sıcak bir görünüm yaratıyor. Salonunun bej tonlarındaki sakin yoğunluğu mor ve pembenin tonlarıyla katmanlı olarak kırılmış. Şömine duvarını kaplayan Yolande Batteau’ya ait eser, altın kakmalarıyla Art Deco dokusu taşımakta. Yemek masasında koyu tonlarda bir mermer seçimi yapılmış. Somon kumaş kullanılan yemek masası sandalyeleri ise bu görünümü yumuşatıyor. Masa üzerindeki altın-beyaz sarkıt lambalar, evin genelindeki altın kullanımıyla uyum içerisinde.

post-banner

Salonla benzer şekilde soft tonlarla dekore edilen mutfak da manzaradan nasibini alan yerlerden biri ve gün ışığını sonuna kadar kullanabiliyor. Ada tezgahın üzerinde yer alan sarkıt aydınlatmalar aynı olmasa da salondakilerle benzerlik taşıyor. Şömine üzerindeki tropikal yapraklar ve altın rengi kullanımı burada da devam ediyor.

Salondan geçilen ve büyük kütüphanenin yer aldığı çalışma odası, evin geneline nazaran koyu tonlarla donatılmış. Bir köşe takımının ve televizyonun da bulunduğu oda, kahverenginin tonlarıyla şekillenmiş.

Misafir odalarına geçildiğinde ise iki farklı konsept görülüyor. Biri canlı bir mavi diğeri ise yumuşak renklerle dekore edilmiş. Mavi odanın duvar kağıdı Calico’dan tercih edilmiş ve boyanmış etkisi yaratıyor. Bu oda, çocuklar için kullanılabilecek kadar canlı objelerle döşenmiş ve bir de çalışma masası kullanılmış. Mavi renk ve ona uyumlu tonlar halı da dahil odanın genelinde kullanılmış. 

Diğer oda ise çok daha dingin. Duvarla neredeyse aynı tondaki kabartmalı aydınlatmalar, odaya katmanlı bir efekt veriyor.

Sanatçı Frank Stella’nın eserinden ilhamla üretilen altı metrelik yatak başı, ana yatak odasının en baskın detayı. Odanın uyuma alanı neredeyse tamamen aynı renk ile döşenmiş. Dinlenme alanında da soft renklerden vazgeçilmese de somon kullanımıyla ton sürton bir etki yaratılmış.

Manzaranın merkeze alındığı banyoda bağımsız bir küvet yer alıyor. Camla geçilen banyo alanının zemini açık renk mermerle döşenmiş.

 

post-banner

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.