Bize Her Mevsim Bahar
EVTASARIM

Bize her mevsim bahar

Dört mevsimin yaşandığı bir ülkede yeşili içeri taşımak hiç de fena bir fikir değil. Soğuk kış aylarına girdiğimiz bu günlerde Meteor Balart’ta Esat Fişek’in tasarladığı daireye konuk olduk. Dairede Nordik rüzgarlar esmekle birlikte her bir köşesine iliştirilen yeşilliklerden bahar sıcaklığı yayılıyor. Evi bölmelere ayıran camlı giriş, bir kış bahçesi gibi aydınlık ve ferah. Yerlerde ise ahşap parkelerde görmeye alışık olduğumuz balıksırtı formu, Marmara mermerine uygulanarak kullanılmış. Aynı form ve hava girişteki misafir tuvaletinde de hissediliyor. Botanik bahçeyi andıran salona, İskandinav evlerinde görmeye alışık olduğumuz açık renk ahşap, mermer, beyaz ve gri tonlar hakim. Bir duvarı boydan boya beyaz panel raflarla kaplı salonda rafların üzerinde sergilenen yeşillikler, beyaz spot ışıklarla aydınlatılmış. Karşısındaki duvar ise ahşapla kaplanmış. İç içe geçen geometrik formdaki mobilya ve aksesuarlar formlarına uygun bir düzende duruyor. Alışageldiğimiz perdelerin yerini ise jaluziler alıyor. Yemek bölümünde beyaz tuğla duvara yaslanan aynanın önünde mermer görünümlü masa, onun üzerinde de düzensiz formuyla sarkıt avize yer alıyor. Oldukça fazla öge kullanılmasına rağmen salon fazlasıyla sade ve dingin gözüküyor. Salonun tasarımı ve giriş holünün yer döşemeleri mutfakta uyumlu bir şekilde bir araya geliyor. Açık ahşap dolapları dengeleyen beyaz masa ve tavan rafından sarkan yeşillikler mutfağa tazelik katıyor.

Yeşillik olmadan yeşil olur mu, olur. Ebeveyn yatak odasında tavandan perdeye, yatak başından halıya, duvarlardan şifonyere her yerde yeşil kullanılmış. Yatak başına konumlandırılan ahşap panel, oda ve giyinme bölümü arasında seperatör görevi görüyor. Bohem etki kilim ve eskitilmiş ayna ile buraya da taşınıyor. Siyah ve beyazın zıtlığı, minimal dokunuşlar… Odadan ebeveyn banyosuna geçerken bir kuzey ülkesinde olduğunuzu düşünmeniz mümkün.

Dairede biri kız diğeri erkek olmak üzere iki genç odası var. Her ikisi de yumuşak renklerle döşenen odalar samimi olduğu kadar da sade. Erkek odasında kullanılan net geometrik formlar, kız odasında kendini daha yumuşak formlara ve hikâyesel bir anlatıma bırakıyor.

Dairenin eklektik yapısı kendini en çok da misafir banyosunda hissettiriyor. Vintage tipteki duş ahizesi yine başka bir akımın etkisi hissedilen vintage çinilerin üzerinde yer alıyor. İskandinav tarzı beyaz fayans kaplamalı duvarda ahşap banyo dolabı yer alırken yeşilin etkisi burada da devam ediyor.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.