Dinamik hayatlar aynı karede
EVTASARIM

Dinamik hayatlar aynı karede

Kare sınırların içerisine konumlandıran Bursa Doburca’daki villa, havuzu da içerisine alarak bütün bir görünümle karşılıyor bizi. Mimar Dilşen Toker, projeyi oluştururken gizli bir bahçe yaratma fikriyle yola çıkmış. Mimari projeyle birlikte ele alınan villada temel hedefini, birbirine çok yakın olan evlerin arasında onlardan olabildiğince izole bir mekan yaratmaktı, diye tanımlıyor Toker. Bu nedenle havuz da kış bahçesi de evin bir parçası gibi konumlandırılmış. İnşaatıyla birlikte iç mimari dokunuşlara da imza atan Toker, ev sahipleri ile uzunca bir süre beklentileri ve hayalleri üzerine yoğunlaşmış. İki kız çocuğu olan genç ailenin dinamik yapısı, dekorasyon tercihlerinin temelini oluşturmuş. Ev sahiplerinin teknolojiye olan merakı, projenin baştan sona akıllı ev olarak kurgulanmasının en büyük nedeni. 

Salonda, oturma bölümüyle yemek bölümünü üç cepheli bir şömine bölüyor. Aynı zamanda televizyon için duvar oluşturan şömine, mermer kaplama. Yemek masası, özel istek üzerine kütükten imal edilmiş. Giriş holü ve salonu, kolonla birlikte metal separe bölüyor. Salonda rahat oturmayı seven ev sakinleri için büyük bir köşe kanepe yer alıyor. Cam önündeki iki berjer dışında, evin küçük kızının sahiplendiği yuvarlak bir koltuk var.

Salonun bölümlere ayrılması her bir yaşam alanı için samimi ve sıcak bir ortam yaratmış. Samimi ve natürel tonlarla oluşturulan tasarım, salonun samimi etkisini pekiştiriyor. Bu alanların duvarlarla ayrılmaması ise ferah bir görünüm katıyor. Salonun dış köşesinde oluşturulan şeffaf cam köşenin de bunda payı büyük.

Kış bahçesiyle birleşip havuza açılan mutfak, ailenin birlikte vakit geçirmekten keyif aldıkları bir yer. Bu nedenle olabildiğince rahat elementlerle düzenlenmiş. Sade ve kullanışlı bu yaşam alanı, lake kapaklar, silestone tezgah ve ahşap malzemenin bir arada kullanılmasıyla oluşturulmuş. Kış bahçesinin zeminindeki soğuk malzeme, tavandaki parke uygulaması ile yumuşatılmış. Ailenin akşam yemeklerinde toplandığı kış bahçesindeki masa ve aydınlatmalar özel imalat.

 

Merdivende şeffaf bir çözümleme yoluna gidilmiş. Uçan ahşap basamaklar, cam ve metal korkuluklarla tamamlanmış. Tavandan sarkan özel imalat aydınlatmalar, merdiven ve zemin spotları ile merdiven; bir heykel havasında.

Üst katta, ebeveyn yatak odası, giyinme odası ve banyo, sauna, evin küçük kızının odası, giyinme odası, banyosu ve bir de kütüphane yer alıyor. Ebeveyn yatak odasında yatak başı; ayna, ahşap, deri ve çinilerle süslenmiş. Yatağın karşısında giyinme odası ve onun içinden geçilen bir banyo yer alıyor. Tüm mobilyaların tasarımı Dilşen Tasarım’a ait. Ebeveyn banyoda geniş bir jakuzinin yanı sıra günlük kullanım için duş yer alıyor. Tezgahta ise çift armatürlü büyük bir lavabo tercih edilmiş.

Kitap okumayı seven ev sahipleri için tasarlanan kütüphanedeki rahat kanepe, bu keyfi ikiye katlıyor. Evin küçük kızının odası cıvıl cıvıl. El becerileri çok fazla olan kız için ikili çalışma bölümü hazırlanmış. Biri çalışma, diğeri hobiler için. Kitap okurken uzanacağı keyifli bir sedir, çıkıp akşam yıldızları seyredeceği güzel bir balkonu var.

dilşen toker

Çatı katına çıkıldığında bir telefon kulübesinden genç bir kızın hayal dünyasına geçiş yapıyorsunuz. Kendi yaptığı tablolar ve hayalindeki dekorasyonla kişiliğine dair çok şey söylüyor. Tuğla duvarlar, odanın belki de en baskın karakteri. Bu tarzı desteklemek için, kullanılan yeşil deri kanepe ve ahşap masa gibi dekorasyon unsurlarına yer verilmiş. Odanın banyosunda beton görünümlü seramikle karo çiniyi birlikte kullanmış. Giyinme odasını deri bir perdeyle bu alandan ayrılmış.

Çalışma, televizyon, dinlenme bölümleri ve girişteki mutfağı ile tam bir stüdyo daire şeklini alan çatı katı, havuza bakan balkonu dışında çatı arasında oluşturulan gizli teras ile de keyifli bir ortam sunuyor.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.