Açık alanda kilim kullanımı
FİKİR

Açık alanda kilim kullanımı

post-banner

Dekorasyon modasında içerisiyle dışarısı arasında sınırlar büyük bir hızla kalktı. Evde kullandığımız dekorasyon objelerini dışarıya taşımak garip karşılanmak bir kenara dursun oldukça moda. Sepetlerden koltuklara farklı kullanımlar alışıldık gelse de şehirli insan için halı ya da kilim kullanımı o kadar da tanıdık değil. Geçmişte köy balkonlarında beton ya da ahşap üzerine yayılan kilimler oralara özgü etnik bir öge olarak hoştu. İş kendi evlerimizde ve yaşam alanlarımızda kullanmaya gelince biraz daha zorlaştı. Yanına ne konulur, malzemesi nasıl olur gibi sorularla kafanız karışsa da vereceğimiz birkaç tavsiyeyle siz de bu modayı rahatça evlerinizde kullanabilir, dışarıda halı mı olur diyenleri gülümseyerek karşılayabilirsiniz.

Tarzınızı belirleyin

Balkon ve bahçe kilimlerinde moda etnik ve bohem stilden yana gitse de minimal ya da klasik bir tarz da belirleyebilirsiniz. Buradaki önemli nokta balkon ya da bahçenizi yaşam alanı haline çevirmek. Nerede ve nasıl bir yerde yaşamak istiyorsanız, kiliminizin tarzı da ona göre olmalı. Etnik ve bohem tarzları kendinize yakın görüyorsanız işiniz daha kolay. Hem oldukça popüler hem de bol bol karışık desen ve renklere yer açan bir stil olduğu için bulmanız ve beğenmeniz kolaylaşacaktır. Hatta babaannelerden kalan bir kilimi de direkt olarak yayabilirsiniz. Daha minimal bir stil arayışı için de olanlar da düz renklerle durumu kurtarabilir. Klasik bir tarzınızın varsa önümüze iki seçenek çıkıyor ya düz renkleri bir baz olarak kullanılabilir ya da tarzınıza uygun bir desenle süslenmiş kilim arayışına girebilirsiniz. Sadece özel bir gün için kilimleri dışarı çıkaracaksanız evdeki bir kilim de istediğiniz etkiyi verecektir.

post-banner

Doğru yeri bulun

Kilimi dışarı çıkardık ama nereye koyacağız? Aslına bakarsanız bu tamamen size kalmış. Bir oturma grubunun ortasına ya da yemek masasının altına konumlandırabilirsiniz. Yer sofraları da etnik bir ortam için kilimin tercih edildiği alanlar arasında.

Şekilci olmakta fayda var

Yuvarlak bir yer sofrası etrafına minderlerinizi yaydıysanız yine yuvarlak bir kilim tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde uzun bir yemek masasının altında da etrafından taşacak şekilde dikdörtgen bir kilim kullanabilirsiniz. Birkaç masayı birleştiriyorsanız yine birkaç farklı kilimi üst üste yayabilir ya da baz bir kilim seçtikten sonra aralara daha küçük boyutlarda olanları serpiştirebilirsiniz. Oturma alanlarında ise ortada kalan alan size fikir verecektir. Oturma grubuna ulaşmayan bir kilimle istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz.

Malzemeyi doğru seçin

Ne kadar evi dışarı taşıyoruz dediysek de dış mekan için üretilen kilimleri tercih etmek uzun ömürlü bir kullanım sağlayacaktır. Güneş, yağmur gibi doğa faktörlerinin yanı sıra yemek ya da içeceklerin dökülmesi durumunda da kolay temizlenmesi büyük bir avantaj. Dış mekanlar için üretilen kilimler genellikle sentetik tabanlı olur. Akrilik ya da PPP malzemeler dış etkenlere karşı daha dayanıklıdır ve dilediğiniz desen ve rengi bulmanız kolaylaşır. Doğal malzemeler ise kullanımı bir nebze daha zor olsa da uzun yıllar dayanabilecek şekilde üretildiği için zorluk yaşamazsınız. Bambudan üretilen kilimler renk açısından çeşitlilik sağlamaz ama etrafına yerleştireceğiniz objelerle daha kolay uyum sağlayabilir.

post-banner

Bir Cevap Yazın