Kültür karmaşası, stil uyumu…
EVTASARIM

Kültür karmaşası, stil uyumu…

Kim derdi ki dünün ahırları bugünün baş tacı olacak diye. 10 odalı malikaneler, otuzuncu kattan şehre bakan dairelerle birlikte rüya evler kategorisine bir yenisi daha eklendi: Atölyeden, kulübeden, ahırdan bozma evler… İbiza’nın doğusunda 200 yıldır kendi halinde duran bir kulübe, bugün modern bir yaşam alanı. Bir zamanlar ahır ve kiler olarak kullanılan yapı, Standard Studio ve İbiza’daki partneri Ibiza Interiors tarafından tekrar projelendirilerek hayata geçirilmiş.

Eski yapı, zamanla bir hayli deforme olmuş. Öyle ki geriye sadece duvarlar ve çatının bir kısmı kalmış. Otantik sabina kirişleri, mutfak ve banyodaki antik taş duvarlar gibi. Ibiza Interiors tasarımcıları orijinal mimariyi korumak için oldukça basit materyaller kullanmış. Ada geleneğini bozmak istemeyen mimarlar; Iroko pencere çerçeveleri, beton ve kireçle sıvanmış taş duvarlar gibi Ibiza’ya özgün ürünleri tercih etmişler. Standard Studio’nun Kuzey Avrupa kökenlerini yansıtan iç mimari dokunuşları ise evi yerellikten uzaklaştırarak evrensel noktalara taşımış. Coco-mat markalı yataktan Vroom&Varossieau’dan temin edilen sanat eserlerine, Etoffe Unique döşemelerinden Modern Vintage’dan alınan mobilya, aydınlatma ve halılara kadar…

 

Evin girişinden tüm yaşam alanlarını bir anda çözümlemek mümkün. Yemek masasını takiben konumlanan salon olabildiğince az mobilyayla dekore edilmiş. Tavandaki ahşaplar ve merdivenle çıkılan açık yatak odası da bu şekilde daha da ön plana çıkmış. Mutfakta da beyaz ve ahşap yoğunluğu devam ediyor. Taş duvar ve büyük kanvas tablo da bu şekilde ağırlığını ortaya koyuyor diyebiliriz.

Her ne kadar Avrupa’nın birer noktası olsalar da kuzey ve güney de yer alan bu iki farklı kültür, ortaya çıkarılan projede bir araya gelerek farklı bir sentez oluşturmuş. Kontrastın vücut bulduğu bu ev; yeni ve eskiyi, şık ve rustiği, açık ve koyuyu bir arada sunuyor. Tüm bu farklılıklar mükemmel bir uyum sergiliyor. Evin yüksek tavanları ve geçişli yapısı, dar alanda yüksek hareket kabiliyeti sağlayan bir faktör. Buna bir de dış ortamdaki dağ manzarası ve meyve ağaçlarının rahatlatıcı etkisi eklenince boyutlar tamamen ikinci planda kalmış.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.