Grinin altın tonu
EVTASARIM

Grinin altın tonu

Gris ve oro. İspalyonca’da biri gri, diğeri altın anlamına gelen bu iki kelime Grisoro Design’ın kusurlu ve düzeltilmiş olan elementleri bir araya getirme felsefesinden doğan ismini oluşturuyor ve şirket ruhunu sonuna kadar yansıtıyor. Grisoro Design’ın kurucusu Gabriela Gargano, tasarladığı dengeli ve işlevsel projelerle dikkat çekse de her zaman bir tasarımcı değilmiş. Ailesindeki tüm kadınların süper yetenekli olduğunun bilincinde olarak finans sektöründe çalışmayı tercih etmiş. Mimari anlamda tam zamanlı çalışmaya ise artık içindeki isteği durduramayacağına karar verdiğinde başlamış. Finans sektöründeki çalışmasını biz bir kayıp gibi görebiliriz. Gabriela, bunun müşterileriyle daha iyi ilişki kurabilmesi açısından faydalı olduğuna inanıyor. Bir tasarımcı olarak müşterilerinin zevklerini ve ihtiyaçlarını gözeterek kendi tasarım anlayışı ile birleştiren Gabriela’nın en yeni müşterisi ise kendisi.

Loft tarzındaki dairesi son derece modern bir mimariye sahip. Araya katılan antika, vintage parçalar ve sanat eserleriyle daha sıcak ve eklektik bir görünüm elde edilmiş. Gri renk paletinin bıraktığı soğuk etkiyi kırmak için ise yumuşak metal ve farklı doku detayları katılmış. Renkler, iyi işçilik ve sanat; sakin bir izlenim içerisinde kendisini ancak bir süre sonra gösteriyor. Aynı renk tonu üzerinde seyreden bu çoklu etki, evi dokulu ve yaşayan bir görünüme kavuşturuyor.

Salonda az ve öz mobilya var. Evin geneline hakim gri tonları koltuklarda farklı tonlarda tercih edilmiş ve yine farklı metal materyallerle birleştirilmiş. Şömine, mermerle daha gösterişli bir görünüm kazanmış. Metal kahve sehpası ise Viyet.com’dan alınan vintage bir parça. Şarap dolabı ve kitaplık hem fonksiyonel hem de tasarım açısından oldukça önem arz ediyor. Marokan lucid masa ise bir arkadaşının hediyesi.

Evi renove ederken, mutfağın tüm dolapları ve layout’u değiştirilmiş. Daha ferah ve şık gözükmesi için mermerin gücünden yararlanılmış.

Tuvalet zeminindeki özel üretim mozaik mermer, duvarlarda dokulu duvar kağıdıyla bir araya geliyor. Yine özel yapım olan evye, alanı olduğundan daha büyük gösteriyor.

Seyahat etmeyi çok seven Gabriela’nın gezdiği yerlerden topladığı parçalar da dairede kullanılmış. Paris seyahatinde Bheret Galeri’den aldığı Lynn Shaler’e ait gravür yatak odasında kullanılan önemli parçalardan bir tanesi. Misafir odasındaki vintage kilim ise Türkiye’den.

 

Evin zeminine yapılan yıkama uygulamasında monokrom olarak grinin tonlarından yararlanılmış. Evdeki bütünsel algı, altın rengi ve çelikle kırılmış. Daire tasarlanırken Manhattan’ın nadir bulunan yapısından ve eve giren doğal ışıktan ilhamla yola çıkılmış. Mulberry caddesinin yoğunluğuna tezat oluşturacak şekilde yeşile dokunan, bütün ve sakin bir proje çıkmış ortaya.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.