MEKANTASARIM

Kahve kokusunu aldınız mı?

MOC-1

Buram buram kahve kokan iç mekanı ile Ministry of Coffee (Moc), yeni nesil kahve kültürünü Bursa’da farklı yaş grubundan ziyaretçilerine aktarmayı sürdürüyor.  Moc’da içtiğiniz 13 çeşit kahve çekirdeğinin ve kendi harmanlarının lezzet sırrı, markanın konudaki uzmanlığında saklı. Kahve çekirdekleri kavrulurken, çekirdeğin içinde oluşan gazın yavaş yavaş salınması gerekliliği, kahvenin tazeliğini koruması ve espresso kremasının oluşması için önemli.

Kahveyi sipariş ettiğiniz anda kavrulan ve öğütülen çekirdekler, farklı demleme yöntemleriyle birleşerek geniş bir kahve menüsü ortaya çıkarıyor. Kahvenin kültürümüzde insanları bir araya toplayan ve sohbete davet eden yapısı, burada da dikkate alınıyor. İlk noktası Nişantaşı’nda açılan kahve dükkanının Bursa şubesinde genel tasarım kriterlerinin korunduğu, detay ve malzeme kullanımında bir takım değişikliklere gidildiği fark ediliyor.

Her mekanın değişken gereklilikleri olabileceği belirtilirken, mekanda denge oluşturacak oran orantı kurgulamak öncelikli görülüyor. Mimarlar mekanı insan ile eşleştiriyor. Kıyafet ve mücevher ikilisini mekan ile ilişkilendirip anlatırken, Moc’un mücevheri olarak da kahve barına vurgu yapılıyor. Barda kullanılan seramikler bu şube için özel tasarlanan ürünler arasında. Bulunduğu alışveriş merkezinin içinden ve otoparktan kolaylıkla ulaşılabilmesi, barın konumlanmasında etkili birer kriter olarak belirtiliyor. Alışveriş merkezi içinde dolaşırken terasta vereceğiniz kısa molanın yanında sabah kahvenizi paket olarak almanızı sağlayacak bir kullanım senaryosu da öneriliyor.

Moc’un mekan yapısında kitap ve kahve ikilisi ön planda. Bu nedenle karşınıza geniş bir kitaplık çıkıyor. Günümüzde bağımsız çalışma disiplinin yaygınlaşması nedeniyle, kullanıcısına konfor sunan bir çalışma alanı dikkat çekiyor. Dükkanın en tenha köşesinde yer alan bu masa, masif ceviz ve betonun birlikte kullanıldığı bir tasarım anlayışına sahip. Elektronik cihazlarınızı şarj etme istasyonları da bulunuyor. Bu masanın arkasındaki duvarda yer alan çizim, Sidney’den başlayan hikayenin bir özetini yaparken Bursa’da yazılacak yeni hikayelere gönderme yapıyor. Mekanın yüksek tavanlı olması, ekibin ofis ihtiyacı için mutfak üzerinde yer alan hacmi kullanmasını sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.