ARTIMEKANEV

Kalabalık kurgulardan uzak

Youtube

Yumuşak dokuların hakim olduğu kalabalık kurgulardan uzak villa projesi, Denizli’de 7 villalık bir sitede yer alıyor. Kapıdan içeri girdiğiniz anda sizi sarmalayan sofistike tarz, sakin renkler ve yalın bir tavırla dışa vurulmuş. İge Mimarlık’ın yerinde dokunuşları ile ev sahiplerinin rahat ve eğlenceli hayat tarzlarına uygun bir yaşam alanı ortaya çıkmış. İge Mimarlık ekibi Gökçe Erdemir ve İdil Erdemir Kocagil, yumuşak gün ışığının her odaya süzüldüğü rahatlatıcı ve yalın bir etki yaratmak istemiş. Bu etki, seçilen renkler ve dokularla pekiştirilmiş. Modern ve şık bir stilden yola çıkılarak ev, şehir hayatına uyumlu hale getirilmiş. Misafir ağırlamak ve paylaşmaktan keyif alan ev sahipleri için farklı oturma alanları kurgulanmış.

Ana giriş holü galeri boşluğunda yer alan yaşam alanına açılıyor. Günlük aktivitelerin çoğunun gerçekleştirildiği yaşam alanı ve mutfak, evin neredeyse her odasından görülebilir bir konumda. Yatak odası ve çocuk odasından galeri boşluğuna açılan pencereler ile mekânlar birbiri ile sürekli ilişki içerisinde tutulmuş. Şömineyi merkeze alan ve galeri boşluğuna açılan oturma bölümünde üç farklı boyutta Moooi sarkıt aydınlatmalar kullanılmış. Yaşam alanına bakan açık mutfakta son derece yalın çizgiler kullanılmış. Zeminden tavana beyazın, farklı dokularla buluştuğu mutfağın ortasında büyük bir ada yer alıyor.

 

 

Gri taş görünümlü malzemenin soğuk etkisi ahşap ile yumuşatılarak burada küçük bir yemek yeme ve sohbet köşesi oluşturulmuş. Dieselrock sandalyeler ile kontrast bir duruş yaratılmış. Mutfak eşyalarının tamamı dolaplar arkasına gizlenerek, yalın ve düzenli bir etki sağlanmış. Adanın ortasında yer alan iki adet Elica davlumbaz ise pencereyi merkez alarak bahçe manzarasını vurgulamış. Şöminenin arka tarafında yer alan kısımda ise yemek masası ve salon bölümü yer alıyor. Özel üretim olan yemek masası, sandalyeler, konsol ve ayna asimetrinin yarattığı tezatla mekanın sakinliğine gönderme yapıyor. Foscarini sarkıtlar farklı malzeme ve şekillerin uyumu ile cam yemek masasına hareketli bir his kazandırıyor. Tekdüze duvarlardan genel olarak kaçınılan evin duvarlarında küçük hareketler, renk ve doku değişiklikleriyle, kaplamalarla eğlenceli dokunuşlar yapılmış. Monokrom tonların hakim olduğu evde gri renge ağırlık verilmiş. Bunun yanında kontrast ve canlı renkler ile mekanlar eğlenceli ve hareketli hale getirilmiş. Özenli bir peyzaj düzenlemesine sahip geniş arka bahçesinde olduğu kadar evin içerisinde de yeşilin enerjisi yer alıyor. Yatak odaları dışında hiçbir bölümde kapı kullanılmamış olması ferah bir etki yaratıyor.

 

Kullanılan mobilyaların neredeyse tamamının tasarımı mekana özel olarak projelendirilmiş ve imal edilmiş. Aydınlatma armatürleri, sandalyeler ve objeler ise özenle seçilmiş ve farklı yerlerden toplanmış. Evde farklı tarzların, renk ve dokuların yarattığı uyum cesurca kullanılmış. Pirinç, bakır ve bronz aynı mekan içinde tezat bir uyum yaratmış. Evin genel kurgusuna ev sahibinin yıllar içinde seyahatlerinden toplamış olduğu parçalar eşlik etmiş.

 

Merdiven holünden üst kata çıkarken yan duvarda yer alan bakır aydınlatmalar eşlik ediyor. Galeri holünde özel üretim ahşap ve metalin harmanlandığı zarif bir kütüphane konumlandırılmış. Tablolar ile hareketlendirilmiş alan; ebeveyn yatak odası, hobi odası ve çocuk odalarına açılıyor. Alt katın zeminindeki taşın aksine üst katta samimiyeti artıran ahşap, Massive Parke’den seçilmiş. Ebeveyn yatak odasında giyinme odası ve banyo bölümleri yer alırken yatak başları ise deri ve bakır karışımından imal edilmiş.

 

 

Grinin hakim olduğu kız çocuk odasında yatak başında kullanılan Diesel aplikler ve Ekin Akış imzalı tablo ortama canlılık katmış. Erkek çocuk odasına girdiğimiz anda Bubblechair’ın davet edici etkisi ile göze çarpıyor. Renklerle oynamayı seven kullanıcının hareketli kişiliği oda ve banyosunda yer alan renkli spotlar ve bataryalar ile yansıtılmış.

 

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.