ARTIMEKANDERGİ SAYILARI

MEKAN 79

Youtube

MEKAN 79 – Şubat – Nisan 2019

Bu Sayıda:

Doğallık bir akım mı? Yoksa içimizden gelen mi? Tasarım ile ilgilenin ya da ilgilenmeyin doğal olma ihtiyacı çağımızın olayı. Doğal makyaj, doğal tavırlı ünlüler, doğal malzemeler… Bunların hepsini takip ettiğimiz bir yer var o da sosyal medya… İronik değil mi? Doğallığa ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu buradan da anlayabiliriz.

Hayatımızın bir gerçeği haline gelen sosyal mecralar bir avantajı da beraberinde getiriyor: Uzak mesafeli yakın ilişkiler. Hiç tanımadığımız birisi, yaşadığı ev, ortam birden bire hayatımızın parçası oluyor. Haliyle hiç görmediğimiz kültürlere aşina oluyor, global bir bahçeden beslenerek zihnimizi dolduruyoruz. Markalar da aynı noktadan bakıyor ki olaya Marakeş ya da İskandinav kültürüne ait bir ürünü raflarda bulmak eskisine göre çok daha kolay. Akdeniz şehirlerinin yatak odalarını, doğal ahşabın farklı formalarını ya da dışavurum isteğimizin bir karşılığı olan figürsel objeleri ele aldığımız dosyalar da belki bu çok kültürlülüğün ve kendini ifade etme ihtiyacının bir yansıması.

Bizler için Cenevre Işık Şovu, Maison Objet ve Los Angeles Flea Market’i ziyaret edip izlenimlerini paylaşan tasarımcıların deneyimlerinden de anlayacaksınız ki bir ortamı şahsen yaşamanın yerini tutacak çok az şey var. Yine de oturduğum yerden bir göz atayım derseniz yeni Youtube kanalımızda birkaç evi turlayıp, ofis ziyaretinde bulunup, Gaggenau Mutfak Sohbetleri’ne konuk olabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler ve keyifli okumalar dilerim.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.