ARTIMEKANMEKANTASARIM

Mitte Karaköy yenilendi!

Tarihi sokakları arasında dolaşırken sizi yakalayacak ve içine çekecek farklı mekanları, dükkanları ile büyüleyen Karaköy, sıradanlaşmaya asla müsaade etmeyen, var olanın da kendisini yenilemesini direten itici bir güce sahip. Semtin eskisi sayılabilecek Mitte Karaköy de bu değişimi geçiren mekanlar arasında. 1900’lü yılların başında tiyatro binası olarak kullanılan bir binada yer alan mekan, Mimar Sami Savatlı tarafından fine-dining bir restoran ve kokteyl bara dönüştürülerek, rafine-lüks stili ile bölgeye yeni bir değer katıyor. Savatlı, çağdaş tasarım ögelerini, konforu ve özgün stilini tasarımının merkezinde oturtarak, sofistike malzemeler ve zengin dokulu kaplamalar ile mekâna hayat vermiş. Bu dramatik kombinasyon, sıcaklık ve rahatlıkla şekillenip, rafine ve lüks bir ambiyans yaratmış. İyi kürete edilmiş sanatsal yaklaşım; Mitte Karaköy’ün eşsiz iç mekân tasarımının merkezinde.

mitte karaköy

Mekân; ana restoran ve bar alanı, asma katta yer alan VIP bar ve lounge bölümü ve alt katta iki farklı kotta yer alan mutfak ve ıslak hacimlerle dört ana bölüme ayrılmış. Mekânın asma katındaki VIP bölüm, genel tasarım dilini yansıtmaya devam ederken, biraz daha izole bir ortam tercih eden misafirler için konforlu bir alan olarak ön plana çıkıyor. Özel tasarım bronz aydınlatmalar ve el yapımı eskitilmiş aynalar ile farklılaşan bu bölüm misafirlere samimi bir ambiyans sunuyor.

Sami Savatlı’nın sanat atölyesinden mekana taşan tavandaki detay, Asya mutfağını temsil eden Mitte’nin ruhuna yakışacak şekilde tasarlanmış. Kaset sistemin içine yerleştirilmiş 166 farklı resim, Japon kaligrafisinden esinlenilerek, ahşap üzerine akrilik boya, mürekkep ve altın varak kullanılarak Sami Savatlı tarafından yapılmış. Tavandaki resimler dışında; barın arkasına, locaların sırtına ve koridorlara yerleştirilen resimler ise yine altın varakla ve cesur renklerle daha çağdaş bir tarzda yorumlanmış.

Zemindeki el yapımı seramiklerle, terazzo döşemeler bir arada kullanılarak mekânın döşemesinde bilinçli bir zıtlık yaratılmış. Bu noktada Gorbon markası ile iş birliği yapılmış. Dikey düzlemlerde tercih edilen gri beton ve tarçın mermer etkili 2 farklı dekoratif boya ise mekânda kusursuz ve rafine bir fon oluşturuyor. Mitte’de kullanılan tüm aydınlatma elemanları; aplikler, plafonyerler ve sarkıtlar yine mekâna özgü olarak Sami Savatlı tarafından tasarlanmış. Aydınlatmalarda kullanılan eskitme bronzlar, el yapımı ve el boyaması cam yüzeyler, vitray kesimler göze çarpan detaylar arasında. Yine mekâna özgü olarak tasarlanan bronz ve metal detaylı mobilyalarda özenle seçilmiş İtalyan döşemelik kumaşlar tercih edilmiş.

mitte karaköy

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.