populist-1
MEKANTASARIM

‘Craft’ tatların buluşma mekanı: The Populist

İsviçreli Bomonti kardeşler tarafından yüz yıl önce İstanbul’da açılan, yaklaşık 2000 metrekarelik alana yayılmış Türkiye’nin ilk bira fabrikası olan Bomonti Bira Fabrikası, İspanyol Lagranja Design tarafından The Populist için yeniden tasarlandı. Biradan yemeğe, müzikten özel etkinliklere şehrin tüm craft tatlarını barındırmak için çalışan The Populist; fotoğraf, grafik tasarım, mekana özel tasarlanmış mobilya ve aksesuarlar başta olmak üzere pek çok farklı unsuru da bir araya getiriyor.

The Populist

Mekana girdiğinizde somut ve etkileyici bir estetik anlayışın yansıtılması için emek verildiği görülüyor. 1920’lerden 1930’lara kadar süren Amerikan içki yasağı döneminden esinlenerek kurgulanan konsept; duvarlarda, menülerde ve peçetelerde boyanmış, yapıştırılmış ya da neon ışık ile vurgulanarak aktarılan güçlü sloganlar olarak boy gösteriyor.

The Populist

Grafik ve fotografik görsel ifadelerin ötesinde, mekânı yeni hikâyesine bağlama amaçlı başka unsurlar da göze çarpıyor. Megafon ve şişe şekilli dekoratif ışıklandırmaların yanı sıra dev bir megafon heykeli de mekana farklılık katıyor.

The Populist

The Populist, her biri farklı karakteristik özellikler taşıyan farklı bölümlerden oluşuyor. Konukları girişteki çift taraflı cam kutuda sergilenen eski bira tankları ve klasik turuncu bir Volkswagen karavan yerleştirilmiş DJ kabini karşılıyor. İkinci bölüm, megafon heykeline ve etkileyici geleneksel turkuaz çinilerden yaratılmış bar tezgâhına ev sahipliği yapıyor. Eski ve koyu renk tuğladan yapılmış harç teknesi, dış alanda bulunan pide fırınına yukarıdan bakan bir iç balkona dönüşüyor.

The Populist

Zemin kattan 8 metre uzunluğundaki spiral merdivenle bağlandığınız birinci katta bir kış bahçesi bulunuyor. Sera hissi veren kristal tavan, beton duvarlar ve bitkiler, misafirler için rahat ve samimi bir ortam sunuyor. Tarihi bira fabrikasının mirasını yeni bir döneme taşıyan anlayışı ile şehrin beklentilerine cevap veren The Populist, konsept tasarımı ve craft tatları ile misafirlerini kendine özgü tarzı ile ağırlıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.