ARTIMEKANEV

Eğlendiren tasarım

Youtube

Tasarımcısını eğlendiren projeler bolca yaratıcılık çokça da açık fikir barındırır. Pembe kapısı, mavi mutfak dolapları kaydıraklı havuzu ile ile Summit Circle da bunlardan biri. Studio Life.Style tarafından tasarlanan ev, Amerikalı oyuncu Hillary Duff’a ait. Yapım aşamasında dağarcığına yeni marka ve zanaatkarlar da katan tasarımcılar; Casa Midi ve San Miguel de Allende merkezli zanaatkarlarla çalışma fırsatı bulmuş.

Ana dilinde birbirine bağlı farklı birimler ustalıkla bir araya getirilmiş. Bundaki en büyük etken ise projeye katılan benzersiz ayrıntılar olmuş. Her bir mekan kendi karakterini bir diğerine saygıyla ortaya koyuyor. Geçişli planda yakalanan bu uyum, her adımda ayrı bir keşif imkanı sunuyor.

Salondaki mercan rengi kavisli, tekli koltuklar ilk bakışta göze çarpsa da hemen karşısındaki koltuk, sehpalar ve zırh görünümlü kabin gibi pek çok özenli detay ikinci bakışta tavrını ortaya koyuyor. Duvarlar ve perdeler bu noktada sakin bir görünümle objelerin ortaya çıkmasına olanak sağlamış.

Metal camlı kapı ile geçilen televizyon odası ise çok daha spor bir görünüme sahip. Yumuşak, pastel tonlardaki halı ve desenli stor perde, kot kumaşından yapılan kanepenin sert tavrını dengelemiş. Dolabın deri kulpları ve metal yıldız avize ise güçlü izlenimi arttırmış. Buradan geçilen yemek ve mutfak bölümü ise açık alan olarak çözümlenmiş. Açık renk ahşap ile çerçevesi çizilen açık mutfak; mavi dolapları ve siyah beyaz karoları ile dikkat çekici. Aynı karolar bahçedeki bar alanında da karşımıza tekrar çıkıyor.

Şömine köşesi ise dingin tonları ile tam bir huzur noktası. Burada tekstil bazında marin renkler ve incelikli tavırla hareket katan turuncuya yer verilmiş.

Oldukça geniş ebatlardaki yemek masası hemen altındaki etnik kilimle ayrı bir alan algısı yaratıyor. Deri sandalyeler de bu algıyı destekler nitelikte. Evin genelinde olduğu gibi burada da büyük objeler ve büyük aksesuarlar kullanılmış. Geniş alanda heykelsi formlar ortaya koyan bu kullanım, eve sakin ama güçlü bir tavır kazandırmış.

Tuvalette ham malzemeler tercih edilmiş. Blok beton tezgah ve zımbalı, deri ayna ile pirinç materyaller uyumlu bir şekilde kullanılmış. Beyaz bazda gerçekleştirilen bu kombinasyon ahşap zeminle keskin bir görünüme kavuşmuş.

Evin girişindeki konsol, ayna ve sandalye kullanımı ile etnik bir başlangıç yapılmış. Merdivenlerdeki farklı ton ve desenlerdeki kilim kullanımı ile bu etki üst katlara kadar taşınmış. Yatak odasındaki duvar kağıdı her ne kadar hareketli bir görünüme sahip olsa da uyurken arkada kalacağı için hoş bir dekorasyon esprisi olarak kalıyor. Yatağın karşısında ise daha dingin bir alan yer alıyor. Açık renk perdeler ve kürklü metal sandalyeler huzurlu bir açı yaratıyor.

 

Havuz kenarında mini bir mutfak alanı ile birleşen barın yanı sıra bir de gazebo bulunuyor.  Dilendiğinde perdelerle kapatılabilen bu alan, dantelli kırlentler gibi etnik detaylarla süslenmiş.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.