Bu sezon tüm renkleri kucaklıyoruz
FİKİR

Bu sezon tüm renkleri kucaklıyoruz

Youtube

Nihayet yaz geldi! Oldukça kalabalık bir şehirde yaşasanız bile, kırsal alanın muhteşem cazibesini açık alanınıza ekleyebilmek için en keyifli günler başlıyor. Bu sezon belirlenmiş bir stil yok bence; basit modüller de var bohem şıklıklarda var. Betonun soğuk etkisini ahşaplarla mı yoksa çiçeklerle mi karma yapacağız ya da klasik bir koltukla mı birleştireceğiz; tamamen size kalmış. Neyi seviyorsanız! Yeter ki dengeleri iyi kurulmuş olsun. Sanırım anladınız, yine kişiselleşmiş mekan algısı ön planda. Söylemeden geçmeyeyim; elimizde bir reçete yok ama dokulu zanaat parçaları ve eklektik tekstiller size biraz yön verebilir. Bu yazın öne çıkan görselleri; retro parçalar, örgüler, dış mekan kilimleri, yan masalar ve rengarenk yastıklar.Mobilya ve dekorlar o kadar eğlenceli ki bahçede ya da terasta değil de evin içindeymiş gibi bir hisse kapılacaksınız. 2017 yaz renk eğilimleri ne olacak diye sorarsanız; aqua, indigo mavi, sakinleştirici kum beji, çok açık gri gibi yumuşak tonlar ve bu sakinliği canlılık ekleyecek; mercan kırmızı, sarı ve tabii ki yeşilin her tonuyla rengarenk dokunuşlar.

Sıcacık etkisiyle; ahşap mobilyalar rahat ve rustik yaşam alanı oluşturmak için mükemmel bir seçimdir ve her sezon olduğu gibi yine bizimle. Üzerine doku çalışması yapılmış, renklendirilmiş, teknolojiden faydalanarak değişik malzemelerin bir araya getirildiği tasarımları sıklıkla görüyoruz. Üstü kapalı bir verandanız, kış bahçeniz var ise her ürünü seçebilirsiniz. Ancak açık alana yerleşmek istiyorsanız suya dayanıklı malzeme seçimine dikkat edelim. Uzun yıllar kullanmak istiyorsanız kalıcı parçalar için hiç tereddütsüz teak ahşap seçimi yapabilirsiniz. Isı ve neme karşı aynı performansta daha dayanıklısını bulamazsınız. Orijinal ahşap rengini korumak isterseniz, ilerleyen zamanlarda özel yağıyla bakım yapmalısınız. Bu görselde yan mobilya seçimlerinizi açık renklerde yapmanızı öneririm ki; öne çıkan ahşabın etkisi olsun. Bazılarınızın görsel tercihi daha rustik, daha vintage olabilir. Teak yağı ile desteklemediğinizde gri bir renk alacaktır. Bu ağacın bozulması değil renginin değişmesi demektir. Son yıllarda biraz daha fazla gördüğümüz endüstriyel parçalar ile dengesi harikadır. Hemen fikrimi söylüyorum; yaz olunca yanına en çok koyu mavi tonlarını yakıştırıyorum.

Aşırı süslü, taşıması, kullanması zor dövme demir ve plastik sahte ahşap mobilyaları unutun. 70’li yıllardan esinlenen; rattan ve hasırdan mobilyalar ile retro dokunuşlar geri geldi. Ve sadece dışarıda değil evlerimizin içinde de sıklıkla göreceğiz. Dokuma eğilimi cesur bir adımla bir adım ileriye gidiyor. Mobilyalarda geleneksel olmayan renklerin kullanılması yazın öne çıkanı diyebilirim. Ahşaplar, beyaz minderler derken arada mavi hasır bir koltuk çok eğlenceli olmaz mı? Örgüler sadece koltuklarda değil; terastaki sehpanın altında, çimlerin üzerinde ve tabii ki derginizi, çiçeklerinizi yerleştirdiğiniz sepetlerde de… Bence yaz dekorunun olmazsa olmaz diyebileceğimiz malzemesi budur. Sehpanın altında deyince şaşırmayın, bu yaz açık hava da kullanılabilecek halıları ben çok beğendim. Kalın örgülü doğal hasırlar kadar, farklı renklerde olanları da ilgi çekici. Akşam terasta oturmuş kahvemi yudumlarken, soğuk taşlara basmaktansa, ayağımın altındaki halı sanki beni evin salonundaymış gibi hissettiriyor.

Sahnemize biraz daha renk katmaya devam… Güzel açık alanınızı mozaik bir masa ile tamamlamaya ne dersiniz? Bu sıra dışı tasarım yemek bölümünüze dikkat çekici bir dokunuş katacaktır. Doğal taştan cazip seramiklere kadar, bu basit ancak son derece etkileyici tasarımı benimseyen birçok malzeme seçeneği bulabilirsiniz. Sadece masa için değil bazen de sehpalarımızı renklendirebiliriz. İç mekânları dışarı çıkarmanın bir yolu da desenli yastıkları dışarı taşımaktır. Etnik ürünlerin satıldığı mağazalardan bulabileceğiniz renk renk sepetler de tasarımcıların dokuduğu duvar halıları da dekorunuza renk katacaktır.

Doğal malzemelerden özellikle toprak saksılardan asla vazgeçmiyoruz ama beraberinde birkaç tane boyalı paslanmaz tasarım eklemek biraz eklektik bir anlayışla şıklık yaratacaktır. Hani evimizin yan cephesinde boş kalan duvar var ya oraya öyle bir raf yerleştirelim ki kendisi sanat eseri gibi olsun bize de köşemizi renklendirmek kalsın. Yeşil sadece bitkilerle değil de bizi her köşeden kucaklasın. Bazen yemek masasının yanındaki bir sandalye ile bazen de bir balonun içinde sakince kitabınızı okurken…

bu sezon tüm renkleri kucaklıyoruz

 

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.