Yazı masalarına yer açın
FİKİR

Yazı masalarına yer açın

İş hayatında açık ofis kullanımı uzun yıllardır tercih ediliyor ama son dönemde farklı disiplinlerde evden çalışmak teknolojinin bizi tanıştırdığı yeni bir anlayış. Sizin de işiniz evden çalışmaya uygun, bazı günler işlerinizi evinizden takip edebiliyorsanız kendinize özel köşeler yaratmaya başlayın deriz.  İlk adımda; bir yazı masasına ihtiyacımız var ve yerleştirmek için ne kadar alan bulabiliyoruz bakalım. Çalışmak için bir odanızı ayırmaya uygun bir daireye sahip olmayabilirsiniz. Hiç üzülmeyin; bu isteğinizi hayata geçirmek için yaşam alanınızda küçük bir köşe bulmanız yeterli.

Çalışma alanınız ile yaşam alanınız arasına ufak bir mobilya koyarak işinizi özel hayatınızdan ayırmayı tercih edebilirsiniz. Bırakın biraz değil çok farklı olsun. Sizi anlatsın, yaratıcı bir köşe olsun. İlgi alanınızı vurgulayan, çiçekli olsun, sanat dolu olsun, renkli olsun. Hiç fark etmez istediğiniz kadar cesur olun.

Pencere önünde doğal ışıkta olmayı istesek de, mecburen düz bir duvar önüne yerleşmeniz gerekebilir. Karşınıza raf yerleştirme olanağı sunduğu için bu yerleşim daha avantajlı görülse de güzel resimler, notlar yerleştirerek daha neşeli bir görüntü yaratabilirsiniz. Tahminimce hepimizin evinde bir kütüphane vardır. Varsın kitaplar, dosyalar biraz uzakta dursun, iki adımda koşar alırız. Klasik bir dokunuş arıyorsanız, rotamızı hemen antika ve ikinci el ürün satanlara yönlendirelim. Bulacağınız masayı orijinal doğal ahşap haliyle kullanabilir ya da daha modern bir tarza yaklaşmak isterseniz renkli cila uygulayabilirsiniz. Fonksiyonellik peşindeyseniz kapaklarını kapatınca dekoratif bir dolap gibi duran, ama açtığınızda ciddi bir çalışma ofisine dönüşen mobilyalar da var. Ölçüleri genellikle 150 cm’i geçmeyen bu ürünler de kullanışlı. Biraz vakit ayırıp antika “armoire” tadında bir parça bulmak mümkün. Özel üretim yaptırabilirsiniz ama son yıllarda çok başarılı modern, el işçiliğinin ön planda olduğu, fonksiyonel tasarımlar satılıyor.

Mekanda niş gibi bir alanınız varsa, pratik ve yalın bir çözüm üretmek istiyorsanız işiniz çok kolay. Karşıdan baktığınızda duvara bir çizgi çekmiş gibi, biraz geniş ölçüde banko ve depolama için minik bir dolap ya da bir tane dar raf ile köşenizi tamamlayabilirsiniz.

Küçük bir yazı masasında çok fazla yeriniz olmadığını düşünürsek, masanızın fonksiyonel olması eminim ki sizin için de önemli olacaktır. Masanızın üzerinde mutlaka aksesuarlarınız olsa da bazılarını saklamakta fayda var. Kullanışlı tabla altı çekmeceler, yeni tasarımlarda görebileceğiniz gizli bölümler ya da eski yazı masalarını çağrıştıran küçük küçük çekmece ve raf eklemelerinden birinin olmasına dikkat edelim.

İsterseniz duvarı komple mantar kaplayın, ama lütfen şu küçücük mantar panolar gelmesin aklınıza. Bulması biraz zor ama ekonomik ve yaptırması kolay metal kafesler kullanabilirsiniz. Hafif ve esprili olur. Bundan sonra artık sıra sizde, zor günlerden geçerken ruhunuzun neye ihtiyacı varsa onu yapın. Onu besleyin; bazen eski resimlere bakarak, bazen yardıma ihtiyacı olanlara dokunarak, bazen bilgi paylaşarak ya da bazen kendi köşenizde birkaç satır yazı yazarak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.