2017'nin renkleri
FİKİR

2017’nin renkleri

Yeni yıl kararlarınızdan biri yaşam alanınızı yenilemek ise kalemi kağıdı elinize alın ve not almaya başlayın derim.

Kısa bir gözlem yapalım: Son birkaç senedir etrafınızda daha az beyaz duvar olduğunu fark ettiniz mi? Özellikle de 2016’da klasik beyaz duvarlar, yavaş ama emin adımlarla kaybolmaya başlamış, yerini sıcak gri tonlarına bırakmıştı. Yok canım duvarları gri mi yapacağız, diye direnenler bile kısa bir süre içerisinde adapte oldu.

Gri gibi nötr, ama gri gibi soğuk değil.

Sıcak bej gibi ancak bej gibi doğru renk tonunu seçmek o kadar kolay da değil. Her stile her mekana uyum sağlayan hileli bir renk aslında gri. Tam olarak gri ve bej karışımı diye adlandırmak daha doğru olacak.

Grilere alıştığınızı düşünerek açık tonda değil nerdeyse siyaha yakın olanından bahsetmek istiyorum. Lütfen çok bilmişlik yaptığımı düşünmeyin ama her şey bittiğinde eyvah ne yaptım ben diye düşünmemeniz için, profesyonel bir göz olmadan uygulamanızı asla önermem. Sadece yaşam alanlarımızda değil, tüm mekanlarda koyu renk hakimiyeti yeniden gündemde ve beklenenden daha hızlı kabul görmeye başladı bile. Kimi zaman antredeki bir köşeyi ele geçirip kimi zaman da banyonuzdaki alışılagelmiş açık renklerin yerini alsa da hiçbiri salonun duvarlarına uygulamak kadar cesaret istemiyor. Tavanlarınız yüksekse korkacak bir şey yok. Hiç düşünmeyin, cesaretle uygulayın derim.

Hadi karar verdik uygulayalım dediğimizde çok önemli birkaç detaya dikkat etmeliyiz çünkü bu rengin yanına eklenen yeni yıldızlar var. Favori renklerim: Petrol mavi ve lacivert tonları. Zaten mavi rengi sevmeyenimiz yok gibidir ama bu yazıdan sonra belki siz de her yerde mavi görmeye başlayabilirsiniz. Peki bu yıldız rengi alıp nereye yapıştıralım? Kanepelere, sanat eseri gibi farklı malzeme seçimleriyle uygulanacak bir duvara, fon perdelere, tekli kadife koltuklara… Koyu bir renk tonu seçtikten tarzımız illa da klasik olmak zorunda değil. Modern bir düzenlemede seçilecek ahşaplarla da birlikteliği çok şık olacaktır.

Tek renk kullanmak istemiyorsanız mavilerin yanına diğer mücevher renkleri de ekleyebilirsiniz. Zümrüt yeşili 2017 için listenin en çok yıldız alanı… Geçen sene büyük yapraklı etnik duvar kağıtlarında kullandığımız bu rengi şimdilerde en çok kadife kumaşlarda göreceğiz. Siz de siyah doğal taşlarla tasarlanmış sehpalar ve ahşap mobilyalar ile destekleyebilirsiniz. Işığı ve dengesi doğru çözümlenmiş koyu mavi, antrasit ve hatta siyah bir duvar önünde etkisiyse göz alıcı olacaktır.

2017-de-yeni-yildizlarimiz-var

Maviler, yeşiller derken diğer favori rengimiz tabii ki koyu kırmızı ve tonları… Benim önerim zümrüt kırmızı ve bordo renk kombinasyonları. Pastel renkler yok bu sınıfta dersem itirazlar geleceğini biliyorum. 2017’de pembeler olmasına rağmen salondaki kanepenizi pembe yapmak ister misiniz, bilemedim. Bu rengin ancak küçük objeler ile aramıza katılmasını tercih ederim.

2017-de-yeni-yildizlarimiz-var-11

Mekanda vurgulamayı arzu ettiğiniz rengi içerisine alan çiçekli ya da geometrik desenli bir duvar kağıdı ile farklı bir dokunuş yapmak için mükemmel bir fırsat sizi bekliyor.

Son aşamada en can alıcı olanı aksesuarları doğru seçmek. Metal objeleri beğeniyorsanız koyu renkleri tercih edebilirsiniz: Paslı, koyu renkli, oksitlenmiş demir ya da fırçalanmış pirinç, bronz… Yeni senede sadece parlak yüzeylerdense el işçiliği ön plandaki uygulamalara yönelebilirsiniz. Yeni yılda nasıl bir değişiklik yaparsanız yapın, kendi zevkinizi katmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.