Demire ruh veren adam
ATÖLYEİNCELEMESÖYLEŞİ

Demire ruh veren adam

Demirci, çoğu kez bilge ve yol gösterici olarak karşımıza çıkar, tarih sayfalarında. Demirciliğin öyküsü medeniyetin öyküsüdür. Medeniyet, bir demirci ustasının elindeki çekiç darbeleriyle şekillendi. Çelik oldu adalet için, keskin kılıç oldu, orak oldu, bir çifçinin elinde arpa oldu, buğday oldu ve dağı eritti, bir usta hürriyete destan oldu. Bir demirci ustasının elindeki çekiç sesleriyle şekillenen medeniyette; demir, insan için vazgeçilmez bir malzeme. Bilinen en eski el sanatlarından olan demircilik yok olmaya yüz tutmuşsa da ilk günkü heyecanı ile işine aşık bir sanatkar ile karşı karşıyayız.

O bir usta, aynı zamanda bir sanatkar: Rıdvan Sevim. Bu meslekte 25 yılı geride bırakırken, hala tutkulu bir şekilde sarıldığı işinde yapmak istediği çok şey var. Sanatçı, unutulmaya yüz tutan ne varsa, aynı paslanmazların ışıltısı gibi parlatıp gün yüzüne çıkarmak istiyor. Ustalığını günümüz modern yaklaşımları ile yoğuran, tasarımcılar ile yenilikçi projelere imza atan Sevim, atölyesini de aynı çizgi ile geleceğe taşıyor. Dekorasyonu ile öne çıkan ofisi de kendi imzası.

Demire ruh veren adam

Kendi tasarımı olan birçok ürünle karşılaştığımız ofisinde, tasarımcılar ile ortak projelerinden çıkan ürünler de yer alıyor. Geçmişten gelen izlerin modern çizgilerle bir arada kullanıldığı, metalin ahşapla dengeli ilişkisi ve derinin varlığı ortaya güçlü bir tasarım sunuyor. Birlikte ortak projelere imza attığı tasarımcılar ile keyifli çalışmaların yürütüldüğü bu ofis, Rıdvan Sevim’in de yaratımlarını yaptığı yer.

Biriktirdiği tüm değerli şeyleri, 25 yıllık ustalığına ekleyen ve metalle bir seramik çamuru gibi oynayan Rıdvan Sevim, dekorasyon sektörüne özel ürünler tasarlıyor. Rıdvan Sevim ismiyle satışa sunduğu sehpalar ve özel aksesuarlar ile dekorasyon sektöründe önemli bir yeri dolduruyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.