Üzümün lüksü sanatı ve tasarımı: Jackalope Hotel
OTELTASARIM

Üzümün lüksü sanatı ve tasarımı: Jackalope Hotel

Youtube

Avusturalya’da bir tepenin en üst noktasında heykelsi formuyla oturan bir bina. Yüzyıllık bitkiler arasında sıra dışı bir tavır sergileyen Jackalope Hotel’in modern görünümünün sizi yanıltmasına izin vermeyin. Üzüm bağlarına doğru uzanan sonsuzluk havuzu ve net çizgisiyle otel, yüzyıllardır oradaymış gibi.

jackalope, hotel design

Otelin dış görünümü, Mornington Yarımadası’nın yerel mimarisi ile oldukça uyumlu. Tasarımcılar; tarımsal ve ahır benzeri yapıları anımsatan yerel mimari dile; kömürleşmiş kereste, siyah metal detaylandırma ve koyu çinko kaplaması ile cesur ve modern bir yorum getirmiş. Lüks konaklama ve pastoral bağ manzarasına ek olarak Jackalope Otel; sanat, tasarım, yemek ve öykü anlatımını yeniden düşünerek, konukları duyusal bir yolculuğa davet ediyor.

jackalope, hotel, design

Jackalope’un 46 odasının her biri rahatlama hayallerini en üst noktaya taşımaya aday. İster geniş terası, isterseniz de bağ manzarasını tercih edin zeminden tavana pencereler konukları kırsal çevrelere bağlarken, içeride siyahla yoğurulmuş net bir ortam kurulu. Odaların manzarasıyla yarışmayan tasarım, tamamen görüntüye odaklanmanıza yardımcı oluyor. Şömine ve kürk ilaveli oturma grupları da burada geçirilebilecek bireysel zamanlar vaat ediyor. Banyoda siyah Japon küvetler, yağmur duşları ve çift tuvalet ile yaratılan spa benzeri ortam, Melbourne’daki Hunter Laboratuarı tarafından özel olarak geliştirilen banyo kozmetikleri ile tamamlanmış. Otel bağından gelen pinot cinsi üzümlerin tohumlarının ıslatılmasıyla ortaya çıkarılan peeling keyfi de bu lükse dahil.

Otel bünyesinde iki farklı restoran mevcut: Rare Hare ve Doot Doot Doot. Rare Hare, bir bağ evini andıran tarzıyla tam olarak bir şarap restoranı. Dev kuzinesi, şöminesi ve ham ahşap masalarıyla kült bir görünüme sahip restoran, Projects of Imagination imzası taşıyor. Kült görünüm duvardan zemine taş döşemesiyle de netlik kazanmış.

rare hare, jackalope

Daha lüks bir ortam ve rafine lezzetler peşindeyseniz Doot Doot Doot tam olarak size göre. Odalardaki siyah yoğunluğu burada da sürüyor. Farklı formlardaki oturma alanları, gruplar ve ikili yemekler için de olanak sağlıyor. Restoranın belki de en etkileyici bölümü tavanı. 10,000 küre avizeyle oluşturulan Jan Flook tasarımı aydınlatmalar, şarap fermente sürecinin sürreel bir yansıması niteliğinde.

Sanatla iç içe geçen otel barı Flaggerdoot, farklı formları bir araya getiriyor. Balıksırtı zemin, mermer bar ve neon ışıklı tavan aydınlatmasına eşlik eden aksesuarlar… Cool tanımının tam karşılığı Flaggerdoot, rahat koltuk bölümleri ve bilardo masasıyla özel bir kulüp havasında. Andrew Hazelwinkle’ın tasarladığı 19. yüzyıl büstleri ve uluslararası moda ikonu Rick Owens’ın küratörlüğünün de bu marjinal sofistike etkide payı büyük.

flaggerdoot

46 odalı butik otel, 29 yaşındaki girişimci Louis Li’nin kişisel projesi. Louis, film yapımcılığı eğitimi almak için geldiği Melbourne’de, alanının en iyileriyle iş birliğine giderek bu işe girişmiş. Projenin yaratıcı isimleri lüksün yeniden tanımlandığı konusunda hem fikir. Jackalope’a gelen müşterilerin lüksü yaşadığı kesin ama bu o kadar abartısız bir lüks ki belki de sadece yaşayan hissedebilir. İhtişamı ise ilk anda fark edilebilir. Bu yılın Nisan ayında hayata geçen proje, birçok yaratıcı ismin katkısını taşıyor. Yaratıcı yönünü farklı bir alanda gösteren Louis Li’nin prodüksiyonuna mimari ve iç mekan tasarımında Carr Design Group, marka kimliği tasarımında Fabio Ongarato Design eşlik ederken; Melbourne’lü mobilyacılar, Zuster ve birçok farklı zanaatkar da destek veriyor.

 

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.