EV

Sahil ruhunu taşıyan ev

Youtube

Dünyadan beslenen ve bunu yaratımlarında sergilemeyi seven bir tasarımcının parçaları zevkle bir araya getirdiği evindeyiz. Evlilik teklifini Kapadokya’da alan Abbie Naber farklı kültürleri keşfetmek ve hayatının parçası haline getirmekten oldukça keyif alıyor. Tasarımcı ve ailesinin yaşadığı 1960’lardan kalma orijinal Kaliforniya evi; modern, İskandinav, bohem ve hatta Orta Çağ gibi farklı dokunuşlarla yenilenmiş. Benzersiz parçalar için yüksek fiyat ödenmesi gerekse de Abbie; Etsy, Ebay ya da bit pazarlarından yaptığı uygun alışverişlerle projelerine kişilik katmaktan yana.

Çoğunlukla çekirdek ailenin birlikte vakit geçirdiği salon, fonksiyonel çözümlerle pratik bir alan haline getirilmiş. Tasarımcı burada da seyahatlerden getirdiği obje ve kullanmaktan oldukça keyif aldığı bitkilere yer vermiş.

Evde misafir ağırlamayı seven Abbie ve eşi, insanların eşyalara dokunmaktan ya da bir yere oturmaktan çekinmeyecekleri bir ortam hayal etmişler. Dolayısıyla hem içerisinde hem de dışarıda ailecek bir araya gelecek kadar geniş alana sahip evde, arkaya yaslanma hissi ön plana çıkıyor. Sonradan oluşturulan yemek odası mekanın samimi algısını destekliyor. Yapılmaya başlandığında neden bu kadar resmi bir alana yatırım yaptıklarını anlamayan arkadaşları sonucu gördüklerinde oldukça etkilenmiş.

Yemek odası, salon, mutfak ve bahçe bir bütün olarak planlanmış. Yemek odasının sonuna kadar açılan kapıları dış mekanı içeri taşımış. Kaliforniya’nın okyanusundan etkilenen tasarımcı burada ombre efektli mavi bir duvar kağıdı kullanmış. Bambu sandalyeler ve hasır aydınlatmalar ortama egzotik bir hava katmış. Bahçede kaktüsler ve beyaz taşlarla egzotik ve ferah bir görünüm elde dilmiş. Vintage şömine tekrar boyanarak yenilenmiş. Ferah bir görünüme sahip ev, her ne kadar trendlere uygun gözükse de bir takipçi olmaktan çok uzakta. Seyahatler, araştırmalar sonucu şekillenen evdeki mobilya ve objeler, iyi bir kürasyonla bir araya getirilmiş. Her biri arkasında farklı bir hikaye barındırıyor. Bu da bize evin durmadan yeni parçalarla şekilleneceğini ve bu şekilde yaş alarak güzelleşeceğini gösteriyor. Tıpkı Abbie’nin istediği gibi…

Kendi deyimi ile California cool tarzındaki evinin tasarımında çevredeki plajların etkisi büyük. Bolca tekstilin ve dokunun kullanıldığı proje, doğal renk paletinde seyrediyor. Farklı desenler, materyaller ve dokular iç içe geçerken armonik bir görünüm yaratılmış.

Mutfakta yapılan değişiklik ise tasarımdan ziyade fonksiyonel. Kahvaltılar için mutfağı genişleterek samimi bir köşe yaratılmış. Evin ufaklığının yürümeye başladığı döneme geldiği için Abbie bu zamanlamadan oldukça memnun olduğunu dile getiriyor. Bebek odasında Abbie’nin ilk seçtiği şey Ferm Living’den alınan duvar kağıdı olmuş. Sonrasında vintage şifonyer gibi parçalar gelmiş. Yatak odasındaki Orta Çağ şifonyeri tasarımcının en sevdiği parçalar arasında. Duvardan sarkan rüya kapanı Radical Souls Collective’den. Misafir odasındaki küçük konsol Urban Outfitters’tan alınmış. Tüm oda farklı kaynaklardan alınan objelerle dekore edilmiş ve oldukça uygun bir fiyata mal edilmiş. Banyo ise seramikleri ve Orta Çağ şifonyeri ile Abbie’nin evde en sevdiği alan.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.