OTEL

Natürel otelin floral kafesi

Youtube

Floral kafe konsepti ile geçtiğimiz yıl İstanbul Reşitpaşa’da bir hayli popüler olan Misk, fotoğraf çektirilesi köşeleri ile pek çok kişinin sosyal medya sayfalarını süslemişti. Mekanın sahipleri Eda ve Hazal Hanım bu kez yine floral ama farklı bir konseptle Alaçatı’ya adım attılar. İstanbul’da da olduğu gibi proje Mimar Aslı Baysan Birgen’in zevkli ellerine teslim edilmiş. Floral kısmı tasarlayan Birgen, keyifli dokunuşlarla bohem bir satış alanı yaratmış.

Yazlık bir beldede kafa dinlemek isteyen ikili için burası bir satış alanından çok arka bahçeleri niteliğinde bir stüdyo olmuş. Bu fikirden yola çıkarak hareket eden Birgen de bir sanatçının atölyesi gibi rahat formlarda mekanı şekillendirmiş. Yazlık mekan algısını kuvvetlendiren sıva boyalar, traverten zeminin yanı sıra Reşitpaşa’da olduğu gibi burada da ahşap tonları korunmuş. Girişteki kemerle İstanbul’a gönderme yapılırken, siyah çerçeveli kapı gibi detaylar korunarak Gaia Otel’in mimarisine sadık kalınmış.

 

Misk tarafından işletilen, Gaia Otel’e ait yemek, bar ve oturma alanı bol bol ahşap, keten ve bambu ile donatılmış. Uzun yemek bölümleri ile keyifli sohbetlerin önü açılırken keten ve bol yastıklı oturma alanları olabildiğine rahat dekore edilmiş. Mekanın her köşesinde Misk’in floral
dokunuşları var. Köşede duran egzotik bitkilerden tutun da masa üstü çiçeklere kadar… Taş yapının avlusundan iç mekana geçiş, metal çerçeveli, üstü kavisli, cam kapılarla sağlanmış. Her ne kadar iç mekan olsa da dış mekanın egzotik tavrı burada da korunmuş. Sazlarla kaplı tavanı ile gölgelik, şöminesi ile sıcak bir bölüm olan dinlenme alanı rahat sedirlerle desteklenmiş. Kullanılan doğal malzemeler ile zanaatkar dokunuşlar katılmış.

Otel odalarında da Afrika’ya öykünen egzotik ve doğal malzemelerle sürdürülen bir tavır hakim. Yerdeki betonun devamı niteliğindeki yatak ve komodinler mekandaki ham algısını desteklemiş. Hasır, bambu, kumaş kullanımı ve ahşap ise natürel etkiyi yaratan önemli unsurlar olarak mekana kişilik katmakta.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: