Müzede bir gece
İNCELEMEOTELSERGİ / MÜZE

Müzede bir gece

Bir otele girdiğimiz zaman etrafımıza ne kadar dikkatli bakıyoruz ya da ne görmeyi bekliyoruz? Lobide veya odalarda sergilenmekte olan resimlerin dünya modern sanatının değerli örnekleri olduğu; bir avizenin aslında sanatçı yerleştirmesi; oda anahtarınızın bir müze bileti olabileceği aklınıza gelir mi? Hatta ziyaret ettiğiniz müzede bile konaklama imkanınız var.

Dünyada çok sayıda örnekleri olan sanat veya müze otel kavramı, Türkiye’de de yıllardır gelişmeye devam ediyor. Farklı illerden oteller, seçkin aile ve şirketlerin sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor; uluslararası otel zincirleri, yerel kültür ve sanat kurumları ile anlaşmalar yaparak destek oluyorlar. Bazı otellerde sanatçılar tarafından mekana özgü tasarlanmış sanat eserleri mevcut. Peki bahsettiğimiz bu sanat eserlerini görebileceğiniz oteller hangileri ve koleksiyonlarında neler sergiliyorlar?

casa dell arte

Casa dell’Arte Hotel of Arts & Leisure / Bodrum

Casa dell’Arte, 2007 yılında Büyükkuşoğlu ailesi tarafından Türkiye’deki sanat üretimini desteklemek ve otuz yılı aşkın süredir topladıkları sanat eserleriyle oluşturdukları aile koleksiyonlarını sergilemek dileğiyle Bodrum, Torba’da hayata geçirilmiş bir sanat oteli. Lobi, odalar, ortak alanlar, bahçe ve havuz kenarı gibi otelin çeşitli yerlerinde sergilenen sanat koleksiyonu; Fatoş ve Yunus Büyükkuşoğlu’nun sergiler, sanatçı atölye ziyaretleri, müzayedeler ve seyahatleri sırasında özenle seçtikleri resim, heykel ve objelerden oluşmakta. Koleksiyonda yer alan eserler, 19. yüzyıl ortalarından başlayarak modern döneme kadar devam eden, Türk sanatının usta sanatçılarından bir seçki sunuyor. Son dönemde genç ve başarılı sanatçıların dahil edilmesiyle çağdaş sanata da yer veren koleksiyon, resim, fotoğraf ve video çalışmalarını da kapsamakta.

Gamze Büyükkuşoğlu direktörlüğünde yürütülen The Art Department iş birliğiyle, Casa dell’Arte’de sergilenen sanat koleksiyonunun yanı sıra, sezon boyunca otel bünyesinde yer alan galeride ulusal ve uluslararası sergiler gerçekleştiriliyor. 2011 yılından beri, sezon dışında kalan aylarda genç sanatçılar için gerçekleştirdikleri sanat ihtisas programına ev sahipliği yapıyor; otel mekanı ve imkanlarını sanatçılarla paylaşıyorlar. Casa dell’Arte’de vakit geçirirken, Nuri İyem, Burhan Doğançay, Azade Köker, Neş’e Erdok, Bedri Baykam, Mehmet Aksoy, Adnan Çoker ve Alaettin Aksoy gibi önemli sanatçıların eserleri size eşlik ediyor. Aynı zamanda Fernando Botero’nun alamet-i farikası olan “Yatak Odası” isimli eseri de burada sergileniyor. Ahu Büyükkuşoğlu Serter, Casa dell’Arte’nin öyküsünü anlatırken şunları söylüyor: “2007 senesinde topladığımız sanat eserlerini konuklarımızla paylaşmak ve bir sanat eseri koleksiyoncusunun evinde olma deneyimini onlara yaşatmak için evi on iki odalı, adeta müzeye benzeyen bir butik otele dönüştürdük.”

casa dell arte

St. Regis Istanbul St. Regis İstanbul, 2000’li yılların başında Demet Sabancı Çetindoğan ve Cengiz Çetindoğan tarafından profesyonel olarak başlatılan ve dünyanın önde gelen özel sanat koleksiyonlarından biri olan Demsa Koleksiyonu’na ait sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. St. Regis İstanbul sanat koleksiyonu kapsamında, ulusal ve uluslararası platformda saygınlık kazanmış Türk çağdaş sanatının öncülerine ait eserler ile desteklediği genç kuşak sanatçıların eserleri birlikte yer alıyor. Otelin hemen her yerinde görülebilen koleksiyonun yanı sıra St. Regis İstanbul için özel olarak tasarlanmış bazı eserler de sergileniyor.

Atrium’da Fernando Botero, Sam Francis, Devrim Erbil, Bedri Baykam, Gülay Semercioğlu gibi Türk ve yabancı sanatçıların başyapıtları, Seçkin Pirim imzalı bir sanat enstalasyonu ile birlikte yer alıyor. Misafir odaları, koridor, asansör ve toplantı salonlarında, Mithat Şen, Bubi, Ahmet Güneştekin, Mehmet Gün, Ertuğrul Ateş ve Seydi Murat Koç’un resimleri ile Ebru Döşekçi, Ozan Oganer, Seyhun Topuz ve Koray Ariş gibi değerli heykel sanatçılarının eserleri sergileniyor. Otelin çatı katında bulunan restaurant ve lounge; Spago, Andy Warhol, Marc Quinn, Kemal Önsoy, Güngör Taner ve Mübin Orhon gibi değerli sanatçıların eserlerine ev sahipliği yaparken, otelin ana girişinde Tony Cragg imzalı heykel “Luke” misafirleri karşılıyor.

st. regis

Le Meridien Istanbul Etiler

Le Meridien otelleri sadece İstanbul’da değil, dünyada bulunduğu bütün şehirlerde yerel sanatı destekliyor. Yürüttükleri “Unlock Art” projesi ile Le Meridien otellerinde kaldığınız odanın anahtarı, şehirdeki kültür ve sanat kurumlarının giriş biletine dönüşüyor. Seyahat ettikleri bölgenin kültür ve sanatına önem veren ziyaretçiler için geliştirilmiş program, aynı zamanda yerel kültür kurumları, müze ve galerinin tanıtımını yaparak destek oluyor.

Kuzey Amerika’da 16, Latin Amerika’da 2, Avrupa’da 16, Orta Doğu’da 9, Afrika’da 7 ve Asya’da 31 yerel sanat partneri bulunan Le Méridien otellerinin, Istanbul Unlock Art partneri Istanbul Modern Sanatlar Müzesi. Otel misafirleri, oda kartlarını kullanarak müzeyi ücretsiz ziyaret edebiliyorlar. Ayrıca Türk çağdaş sanatının önemli sanatçılarından Haluk Akakçe, Arslan Sükan, :mentalKLINIK ve Mustafa Hulusi’nin eserleri, otel girişinde ve lobide sergilenmeye devam ediyor.

Museum Hotel / Kapadokya

Museum Hotel; Hitit, Pers ve ilk Hıristiyanlar olan Romalıların yaşadıkları binlerce yıllık mağara ve taş evlerin olduğu bir bölgeye konumlandırılmış. 1998 yılında başlanmış mağaraların restorasyonunun bir kısmına bugün hala devam ediliyor. Museum Hotel, Indigo Group Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Tosun tarafından geliştirilmiş bir “yaşayan müze” projesi.

Otelin oda, restoran, lobi ve dış mekanlarında Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma ve Hitit dönemlerini kapsayan çok geniş bir antika koleksiyonu mevcut. Bu koleksiyon aynı zamanda Nevşehir Müze’sine de kayıtlı. Kapadokya’ya ait bir arkeoloji ve etnografya müzesi gibi olan Museum Otel; misafirlerine Kapadokya kültürü ve tarih ile iç içe anlar yaşatıyor.

Swissotel Büyük Efes / İzmir

Büyük Efes Oteli, 1960’lı yıllardan beri İzmir’in ve Türkiye’de modernizmin sembollerinden biri olarak anılır. Büyük Efes Sanat kurulduğu 2008 yılından beri, hem otel bünyesinde sergilenen MV Holding çağdaş sanat koleksiyonunu hem de düzenlenen sergi ve sanat etkinliklerini yürütüyor. Otelin 800 parçalık sanat koleksiyonu, Çağdaş ve Modern Türk Sanatı’nın önemli sanatçılarını ve yurt dışından seçilmiş sanatçıların eserlerini bir araya getiriyor. Bütün sanatseverlere kapıları açık olan otelde, Büyük Efes Sanat Koleksiyonu’nu gezmek için bir rehber bile var.

Bedri Rahmi Eyüboğlu, Attila Galatalı, Nasip İyem, Beril Anılanmert, Şadi Çalık, Cevat Şakir Kabaağaçlı, Erdoğan Ersen, Jale Yılmabaşar gibi dönemlerinin öncü çağdaş sanatçılarının eserleri yarım asırlık bir süredir Büyük Efes Sanat Koleksiyonu’nun en önemli parçaları olarak yer almakta. Otelin bahçesinde Kolombiyalı ressam ve heykel sanatçısı Fernando Botero’nun “Atlı Adam”, uluslararası üne sahip Rabarama’nın “Giyotin” ve Lorenzo Quinn’in “Aşk” isimli heykelleri sanatseverleri karşılıyor. Devrim Erbil, Seçkin Pirim, Kemal Önsoy, Alev Gözonar, Mithat Şen, Güneş Çınar, Yaşam Şaşmazer gibi Modern Türk sanatçıların eserleri ise otelin tarihine paralel olarak özel tasarlanmış. 2016 yılında, Turner ödüllü ünlü Heykeltıraş Antony Gormley’in “TIP” adlı heykeli ve Varol Topaç’ın “ BİR-LİK” isimli kinetik sanat eseri otel koleksiyonuna eklenmiş.

 

Baksı Müzesi Konukevi / Bayburt

Baksı Müzesi, Bayburtlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan tarafından hayata geçirilmiş bir konukevi. Kültür turizmi alanında Türkiye’de öncü Baksı Müzesi, Türk sanatı için farklı bir destinasyon oluştururken, aynı zamanda bulunduğu bölge için turizm kalkınma projesi gerçekleştirmektedir. Çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarını aynı çatı altında sergileyen müze; 1500 m2’lik ana sergi salonu, 1.000 m2’lik depo müze, kütüphane, mağaza ve konukevi gibi alanlardan oluşmakta.

 Baksı Müzesi Konukevi, Bayburt’un özgün yerel mimarisini yansıtan ve etnografik eşyalarla hazırlanmış 22 farklı oda ve 44 kişilik konaklama kapasitesine sahip. Konukevi; bireysel ziyaretçilerin yanı sıra araştırmacılar, eğitimciler, sanatçılar ile toplantılar, eğitim seminerleri, atölye çalışmaları düzenleyen şirketler, topluluklar ve benzeri organizasyonlara kapılarını açık tutuyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.