Yaşam alışkanlıklarıyla değişen ev
EVTASARIM

Yaşam alışkanlıklarıyla değişen ev

Yirmi yıl bir mekanın aynı kalması için oldukça uzun bir süre. İstanbul Çamlıca’da konuk olduğumuz villanın sahipleri de yirmi yılın sonunda köklü bir değişikliğe gitmek gerektiğinin farkında olarak Designwork için kurucusu Mimar Burcu Turan ile çalışmaya karar vermiş. Burcu Turan’ın mimari öngörüleri projenin en baştan ele alınmasında etkili olmuş. Ev sahipleri için rahatlığın ve hayat tarzlarına göre bir evde yaşamanın öneminin farkında olan Turan, özellikle villanın üst katında gerçekleştirdiği düzenlemelerle evi neredeyse baştan yaratmış.

designwork

Evin genelindeki modern, yalın ve gösterişten uzak tarz, ev sahiplerinin rahatına düşkün tavrının bir yansıması. Girişten itibaren karşımıza çıkan resimler, kendisi de resim yapan ev sahibinin özel zevkini yansıtıyor. Evin duvarlarında Nuri İyem başta olmak üzere Sali Turan, Rafet Ekiz ve Taner Yılmaz gibi ressamların tabloları yer alıyor. Aksesuarlar ise belki de bu nedenle bir adım geriden geliyor ve olabildiğince sade bir şekilde kullanılıyor. Nil Ata’dan seçilen aksesuarlar genellikle koyu renkte tercih edilen özellikli parçalar. Salonun gün ışığını fazlasıyla alıyor oluşu gri ve antrasit tonlarının rahatlıkla kullanılmasına fırsat vermiş. Zeminde kullanılan koyu ahşap doğal parke de bu nedenle evi kapatmıyor, aksine mobilyaları ortaya çıkarıyor. U şeklindeki oturma alanında kullanılan gri renge, hardal sarısı kırlent ve yine aynı renkte özel yapım tekli koltuklarla renk katılmış. Salonda farklı bir uzanma ve oturma alanı yaratabilmek için yuvarlak sehpanın formunu takip eden bir oturma birimi tasarlanmış.

Yemek bölümüne salondan birkaç basamakla iniliyor. Kış bahçesi olarak da düşünülebilecek bu alanda açık tonlardaki yemek masasının üzerindeki Tom Dixon sarkıt aydınlatmalar gri, bronz ve gold yansımaları ile aşağı uzanıyor. Duvar kağıdı gibi gözüken duvar boyası, stüko adı verilen özel bir İtalyan boya tekniği ile uygulanmış. Dekoratif boya, duvarda mermer etkisi yaratıyor. 

Mutfakta kullanılan mobilyalar Idea Nuova’dan. Modern ve minimal tarzda dekore edilen mutfakta beyaz ve krom tercih edilmiş. Kulp detayına girilmeyen dolaplar, gizli çekmecelerle sade bir görünüme sahip. Yine mini bir kış bahçesi görünümündeki mutfağın devamı niteliğindeki bir barla değerlendirilmiş.

designwork

Tuvaletteki koyu renk yoğunluğu, altın rengi aksesuar ve resimlerle sıcak bir görünüm kazanıyor. Yerdeki post da yine aynı amaca hizmete eden detaylar arasında. Asimetrik detaylı kapılar, yeni nesil minimal bir tasarım uygulaması olan Fuga ile şekillendirilmiş. Üst kata çıkan merdivenler antrasit renkte evle bir bütünlük içerisinde gözükse de her zaman böyle değilmiş. Kiraz rengindeki merdiven cilalanarak bu renge kavuşmuş.

Evin eski mimarisine göre dört odalı olan üst kat, yeniden şekillendirilerek süit mantığında dizayn edilmiş. Yatak odası; giyinme odası, banyo ve oturma alanı ile üst katta ayrı bir yaşam sunuyor. Oturma odasındaki rahat beyaz deri koltuklar kimi zaman maç, kimi zaman da sinema günleri için rahat bir ortam oluşturuyor. Koltuk üzerindeki Etro kırlentler, renkli ve etnik bir hava katmış. Koyu renk duvar üzerindeki altın rengi çerçeve kullanımları da dikkat çekici detaylar arasında. 

 

Yatak odası evin sade tasarımı ile uyum içerisinde. Oldukça geniş olan oda gerektiği kadar mobilya ile son görünümüne kavuşmuş. Minimal dokunuşların aksine giyinme odasına leopar puf ve kristalli altın aydınlatma ile hareketli bir görünüm katılmış. Banyoda ise siyah beyaz renkler devam ettirilerek genel bir bütünlük oluşturulmuş.

Mimarımız yaşam alanlarımızı genişleterek, bizler için ferah ve kullanışlı bir ortam oluşturdu, diyen ev sahibi özellikle üst kattaki alan değişimlerinden memnuniyetini dile getiriyor. Bu değişimlerden biri de merdiven boşluğunun misafir banyosuna dönüştürülmesi. Kitap okumayı seven ailenin tercihleri siyah beyazın hüküm sürdüğü rahat bir okuma odasıyla sonuçlanmış. Yalın çizgilerin tercih edildiği odada L koltukla keyifli bir oturma ve okuma alanı yaratılmış. Sarı ile de renk uyumu sağlanmış.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.