Emna-studio-12
İNCELEMEMARKA

3 kıta, 1 marka!

İnsanoğlu çok uzun yıllar önce başladı cisimlere şekil vermeye ve hayatını kolaylaştıracak gereçler üretmeye. Bu hayatta kalma mücadelesi hala güncelliğini korusa da artık çok daha farklı bakıyoruz ortaya çıkardığımız ürünlere. Fonksiyonelliğe bir de tasarım ekleniyor ve hatta çoğu zaman işlevin bile önüne geçiyor.

Türkiye’de hayata geçen tasarım markası Emna’da durum biraz farklı. Tasarımıyla göz dolduran ürünler aynı zamanda fonksiyonellikleriyle de ön plana çıkıyor. Bir nevi denge kuruluyor.

Yaratılan denge ve uyum markanın doğasında var aslında. Tunus kökenli Fransız mimar Emna Rached; 3 kıtadan edindiği bilgi birikimi ve ruh halini tasarımlarında bir araya getiriyor. Farklı kültürler; bir mobilya, aksesuar veya dekorasyon objesi üzerinden anlatıyor hikayelerini. Bu yüzdendir ki malzemenin doğal hali ve renkler her parçada başka bir serüvene dönüşüyor; minimalist ama bir o kadar da oryantalist vurgular ortaya çıkıyor.

 

Dünyada hüküm süren ayrıştırıcı söylemlerin aksine çoklu kültürel bir mirasa sahip Emna; minimalist-oryantal bir vurguyla malzemeleri günlük ihtiyaçlara fark edilir iç dizayn çözümleri sunuyor. Emna ve ekibi sanatın ne ırkla ne de limitlerle kısıtlanamayacağına inanıyor. Bu nedenle Emna ürünleri farklı kültürleri ve stilleri içerisinde barındırıyor. Onlara göre ideal yaratım süreci ürünün fonksiyonelliği, çizgisinin netliği ve usta ellerden çıkan materyalin kalitesi arasında oluşturulan sinerji…

Renkleri değiştiremeyeceği bir materyal yok. Doğal malzemelerin yanına renkler eklenince tasarım da başka bir boyuta taşınıyor. Her şey mimari, dizayn ve sanat üzerine kurulu. Emna tasarımcıları, onları çevreleyen doğaya ve sosyal çevreye ve de müşterilerinin fonksiyonel ihtiyaçlarına karşı duyarlılar. Bu da karşılığını ahşap, mermer, pirinç, bakır gibi ham malzemelerle üretilen tasarımlarla buluyor.

Hepsi tamamen el işçiliği, sınırlı sayıda, özel koleksiyonlar ve özel projeler için üretilmiş koleksiyon benzersiz parçalardan oluşuyor.

Sürekli bir deneyim arayışı içerisinde olan marka, yerel el işçiliğinin altını çizecek yeni iş birlikleri peşinde. Var olan metotlarını geliştirecek çözümler arayan ekip farklı materyalleri test ederek yeni tasarımlar geliştiriyor. Bu süreç usta zanaatkarların becerileriyle de birleşince ortaya “daha iyi” tasarımlar çıkıyor.

Geometrik formlardan mimari ayrıntılara çevresinde gördüklerinden ilham alan Rached, tasarımlarını ve projelerini bu detaylarla şekillendiriyor. Ona göre detaylar bütünün ta kendisi.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.