galanin_hareme_girisi-14
İNCELEME

Gala’nın hareme girişi, moda ile oldu.

Ekim ayında sekizincisi gerçekleşen Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul, Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde (PSM) ilgililere görsel etkisi yoğun bir moda haftası deneyimi yaşattı. Tasarımcı Başak Cankeş’in giyilebilir sanat koleksiyonu, Türk tasarımcıların hem Türkiye hem de uluslararası arenada desteklendiği etkinlikte, sanatseverler ve koleksiyonerleri bir araya getirdi.

Her sezon iki sanatçıyı ve farklı sanat disiplinlerini buluşturan Başak Cankeş; 3. giyilebilir sanat koleksiyonunda Salvador Dali’nin hayat arkadaşı Gala’ya tutkusunu, Türk kültürüne uyarlarken gerçeküstü minyatürleri aracı olarak seçti. “Gala’nın Hareme Girişi” (Entrada De Gala En el Haren) ismini verdiği koleksiyonda tasarımcı, eserlerinin yanı sıra davranışları ve giyimiyle de bir sembol olan Dali’nin tek aşkı Gala’yı, hareme davet ederken izleyicilerini de harem odasını simgeleyen bir salonda ağırladı.

ISTANBUL, TURKEY – OCTOBER 14: A model take part in the Bashaques presentation during Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul on October 14, 2016 in Istanbul, Turkey. (Photo by Tristan Fewings/Getty Images for IMG)

 

“Ya sanat ile moda arasında seçim yapmak zorunda değilsem?” sorusu ile moda severleri sorgulamaya yönlendiren Cankeş, sezondan bağımsız bu koleksiyonunu sıra dışı bir sunumla paylaştı. Salona yayılan Osmanlı kokuları eşliğinde, ellerinde gül ile modern dans gösterisi yapan modeller hamam takunyaları giydi. Tasarımcının imzası haline gelen, ipek üzerine desen baskılı tasarımlar; tüm duyuları harekete geçirirken Osmanlı izlerini gerçeküstü bir dünyada yansıttı. Salvador Dali sürrealizminin en önemli unsuru, minyatür sanatında bir malzeme olarak kullanılan yumurta, bütünselliği yaratma güdüsüyle ele alınarak özel olarak tasarlanan heykel formuyla sunuldu.

Dali’nin La persistencia de la memoria, Eriyen Saatler olarak da bilinen, en ünlü tablosuna gönderme yapan uzun kolların ve el boyamaların dikkat çektiği sanatsal giysilerin yanı sıra geleneksel Türk yorganlarının üzerinde sergilenen tablolarla; koleksiyon, sanat ve moda arasındaki dil birliği yorumlandı.

Başak Cankeş’in bu sanatsal koleksiyonu, Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul kapsamında izleyenlerin dikkatlerini çekerek minyatür sanatını gerçeküstü bir yaklaşımla moda ile bir araya getirmeyi başardı. Koleksiyon, önümüzdeki günlerde yurt dışındaki galerilerde gösterilmeye devam edecek. Tasarımcının koleksiyondan ilhamla hazırlayacağı hazır giyim ürünleri ise sertifikalı olarak satın alınabilecek.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.