DERGİ SAYILARI

MEKAN 73

Youtube

MEKAN 73 – Ocak – Şubat 2019

Bu Sayıda:

Ne kadar kabul görür ya da görmez zaman gösterecek ama Pantone’nin bu yılın rengi olarak anons ettiği “Canlı Mercan”ın altında yatan felsefe gerçekten dikkate değer. Markanın yaptığı araştırmadan anlaşılan o ki daha çok gerçek sosyalleşmeye ihtiyacımız var. Yazarlarımızdan Caner Aras’ın da yeni yıl trendleri izlenim yazısında ortaya koyduğu 5 trendden biri de bu. Telefonları, bilgisayarları bir kenara koyuyoruz ve arkamıza yaslanıp, duruyoruz. Evet duruyoruz. Çünkü durup düşünmeli, kendimiz için derin bir nefes almalıyız. Dünya zaten halihazırda bizler için bağlantılar kurmaya devam ediyor.

Maison&Objet;’nin bu yılki teması “Excuse My French”, globalleşmenin ama globalleşirken de lokalin kıymetini bilmenin altını çiziyor. M&O 2019 Yılın Tasarımcısı Ödülü’nü alan Sebastian Herkner bu anlamda bir ilham kaynağı olmaya aday. Kendisi ile yaptığımız röportajda da okuyacağınız gibi dünyadan öğrenecek daha çok şeyimiz var. Tabii dizginler bizim elimizde olduğu sürece.

Cape Town’daki krepçi Swan Cafe, Afrika’da Fransız kültüründen izler taşıyor ve mekan sahibinin kültürel varlığını bambaşka bir yerde yaşatıyor. Ne kadar uzaklaşsak da kültürel tortular bizi mekanlara, yaşadığımız gördüğümüz alanlara, filmlere, kitaplara daha çok bağlıyor. O yüzdendir ki bir mekana kendimizden ne kadar katarsak o kadar özgün o kadar gerçek oluyor. Sizce de böylesi mekanlarda ilişkiler de daha samimi olmuyor mu? Bana kalırsa şimdi bunu keşfetmenin tam zamanı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: