2247c1800c41a60dacb27dad87b7305eff3a77c1
FİKİR

Mermer nerede, ne zaman?

Geçtiğimiz yıla kadar mermer, ev ve mekanlardaki popülerliğini bir nebze olsa kaybetmişti. Bugünlerde ise en şaşaalı günlerini yaşadığına şüphe yok. Yer döşemelerinden duvar kaplamalarına, yemek masalarından banyo aksesuarlarına yaşamımızın her alanında mermere rastlamak mümkün. Mermeri evimde nasıl kullanabilirim nelerle uydurabilirim diyenler için kısa turumuz başlasın.

Salon

Ağırlığıyla göz dolduran mermer, kuşkusuz en çok salonlarda kendisini gösteriyor. Yer döşemelerinde çoklukla tercih edilse de özellikle yüksek tavanlı evlerin duvarlarında da boy gösteriyor. Bu alanlarda mermerin düz kullanımı yerine birbirine geçmeli, dalgalı ya da farklı malzemelerle kombinlenmiş hali tercih edilebilir. Saç örgüsü formu hem modern hem de klasik salonlara oldukça yakışıyor. Bu denli iddialı bir görünüme hazır değilseniz, daha küçük alanlarda da mermeri değerlendirebilirsiniz.

 

Şömine çerçevesi ya da orta sehpa başlangıç için ideal alanlar. Salonunuzun renk ve tarzına göre düz kesim ya da oymalı bir şömine modeli tercih edebilirsiniz. Renk seçimi de yine size kalmış.

 

Yemek odası

Yemek masasında mermer kullanımı hepimiz için oldukça tanıdık. İşte noktada uygulama biçimleri ön plana çıkıyor. Metal profil içerisine yerleştirilmiş mermerden tutun da ahşap ayaklı ve salt mermer masalara kadar pek çok alternatif mevcut. Altın rengi metal profil içerisine yerleştirilmiş mermer bir masayla art deco bir görünüm elde edebilirken, siyah bir çerçeve kullandığınızda nordik bir etki yaratabilirsiniz. Özellikle mermerin gri ve beyazlı modelleri bu tarzları yaratmak için ideal.

Mutfak

Mutfak tezgahlarında mermer, çok eskide kaldı diye düşünebilirsiniz. Özellikle çimstone gibi dayanıklı malzemelerin üretilmesiyle hassas bir malzeme olan mermer arka planda kaldı. Yine de dekorasyon anlamında mimarlar, mermerin kusursuz görünümü sıklıkla tercih ediyor. Siz de mermeri tercih ederlerdenseniz, kullanım açısından hayatınızı kolaylaştıracak birkaç ilave yapabilirsiniz. Tezgahın bir bölümünü kesme ve yemek hazırlamaya uygun ahşaptan yaptırmak bunlardan biri.

Islak kullanım alanı olduğu için tezgahın arkasını açık bırakmak olmaz. Bu alan hem mermer kullanmaya daha elverişli hem de asacağınız raflar ve kişiselleştirme seçenekleriyle keyifli bir görünüm yaratmanıza izin verecek kadar esnek.

Yatak odası

Yatak odaları mermer için elverişli görünmese de ahşap ya da metal ile bir araya gelen mermeri yatak ucu sehpası ya da takı kutusu gibi daha küçük alanlarda tercih edebilirsiniz.

 

 

Banyo

Birçok seçenek sunan seramik mi, kült bir görünüme sahip mermer mi? Biz oyumuzu mermerden yana kullansak da mermer görünümlü ve daha uygun fiyatlı olacak seramikleri de düşünebilirsiniz. Mermerden vazgeçmem diyenlerdenseniz bu noktada biraz daha iddialı hareket edebilirsiniz. Büyük damarlı ve farklı renkte mermerlerle banyonuza benzersiz bir görünüm kazandırabilirsiniz. Üç boyutlu mermerler de banyolara çok yakışıyor. Sadece bir duvarda bu uygulamayı tercih edebilir ya da tüm banyoyu mermerle kaplayabilirsiniz. Bunun yanında gri-beyaz bir mermerle minimal bir tarz da yakalayabilirsiniz. Hem altın hem de gümüş mermere yakışsa da siyah metal bir armatür de fark yaratacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.