Kostümün rolü
İNCELEMESERGİ / MÜZE

Kostümün rolü

Modanın gizi, Hollywood’un büyülü dünyasında nasıl güçlü oyuncu olunabileceğini fısıldamakta. Kostüm; tarihi, ge.mişi, yaşamı, istemi ve giyilme biçimi ile karaktere hayat verirken, oyuncuya her zaman güç vermekte. “Art of Motion Picture Costume Design” sergisi de biçimin karakter yaratma, modanın benlik tasarlama etkisini, 2016 yılının 23 filminden 100’ün üzerinde seçkin kostüm ile sunuyor.

Giysiler; geçmişten günümüze, kültürlerin farklılığını, ruhunu miras alarak, içinde yaşadığı zamanın bir parçasını taşımaya devam ediyor. Batılı olmayan görünümler, motifler ise moda için her zaman otantik, primitif ve egzotik bir ruhu barındırmakta. Kıyafetlerin rolü; giyenin kültürünü oynamak olurken “Exotica: Fashion & Film Costume of the 1920s” sergisi, egzotik mekanlardaki filmlerin günün modasını nasıl etkilediğini araştırıyor. “Exotica” yabancı giyimlerin, Hollywood film kostümlerine ve daha sonra Amerikan modasına ilham veren seçme örneklerini sunuyor. Sergi giysileri, Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” operasının, İstanbul’dan Paris’e seyahati ilhamıyla, bir Orient Ekspres önüne konumlandırılmakta. 20’lerden gelen egzotik moda ve film kostümleri, dönem kültürünü kendine katarak, günümüze bir ekspres tren ile ulaşmakta. Sergi ile İnka ve Maya desenleri, Mısır sargıları, Yunan esintileri, Çin işlemeler ve hibrit siluetler gözler önüne serilerek, “yabancı çekiciliği” keşfe sunuluyor.

Los Angeles’ta FIDM (Moda Tasarımı ve Ticareti Enstitüsü) Müzesi içinde konumlanan “Art of Motion Picture Costume Design” ve “Exotica: Fashion & Film Costume of the 1920s” sergileri, moda dünyasının tarihsel perspektifini sinematik olarak sunuyor.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.