Masallardan yansıyanlar
İNCELEMESERGİ / MÜZE

Masallardan yansıyanlar

İtalyan moda devi Fendi, 90. yılını, kurulduğu şehir Roma’da kutluyor. “Aşıklar Çeşmesi”nin podyuma dönüştürülmesiyle gerçekleştirilen “Efsaneler ve Peri Masalları” defilesi, suda yürüyen modeller ile izleyenleri hayalin menşeine ulaştırdı. 

Sanatkar ve tasarımcının yaratıcılık kesişimindeki estetik memnuniyet arayışı ustaların emekleri ile somut hale gelmeye devam ediyor, markanın yolculuğunda. Sergi, “Fun Fur” anlamına gelen çift F’si ile Fendi ve onun doğasının yapıtı kürkleri merkeze alarak, eklektik bir deneyimle moda ve sanat doğrultusunda lükse odaklanan markanın öyküsünü dile getiriyor.

Fendi’nin temel değerlerini yansıtırken yeniyi dahil etme amacındaki sergi, dokuz alana bölünmüş durumda. Giriş bölümünde, öyküsünün ilk sayfası diyeceğimiz, kentteki küçük atölyesini izleyici ile paylaşıyor. Adanmışlıkla sürdürdüğü yaratma eylemi, bir film şeridi olarak karşımıza çıkıyor.

Labirentler içindeki kürk tabletler, katılımcılara dokunma eylemi aracılığıyla markanın tutkusunu aktarıyor. “Obsession” (Takıntı) olarak adlandırılan alan, sürekli değişen ve dönen dünyada algının ötesini uyaran aynalarla kaplanmış durumda. Fendi imzalı takıların, markanın ironik ve genç ruhunu yansıtan kürklü canavarlarının eğlenceli bir kurgunun parçası olduğunu fark ediyorsunuz.

İşçiliğe adanmış alanda ise ustaların canlı uygulamaları ile kürk işleme teknikleri gösteriliyor. Kusursuz işçiliği temel taşı olarak belirleyen Fendi, öz değerlerine ustalardan başlayarak sahip çıkıyor. Ayrıca Fendi’nin kutsallığının yaratıcısı Karl Lagerfeld’ın bütünsel gücünü de bu sergiyle gözler önüne seriyor.

Palazzo della Civiltà Italiana’nın neoklasik odasında ise ikonik bir modeli baget çanta ile kendini temsil etmeye devam ediyor. Rüya odası olarak tanımlanan alanda ise, “Aşk Çeşmesi” üzerinde gerçekleştirilen masalsı defile ile kaynağının suyunda moda tutkunlarının rüyalarını yansıtıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: