duygu-yegul-1
ATÖLYESÖYLEŞİ

Gücünü tasarıma yansıtan kadın: Duygu Yegül

post-banner

Duygu Yegül

Her insan biricik olmak ister. Tavrıyla, duruşuyla, sözleriyle… Özel olma kaygısıyla hareket ederken bu önce görünür noktalara yansır. Giyimimize yaptığımız bir dokunuş, üstümüze oturttuğumuz bir tavır ya da yaptırdığımız farklı bir dövme olsun isteriz ki diğerleri de fark edebilsin. Bir yandan da diğerlerini takip etmekten kendimizi alamayız. Özel olmayı irdelediğimiz bu noktada Custom Rebels ve onun yaratıcılarından Duygu Yegül çıkıyor karşımıza. Kendinize ait olanı dışarı yansıtmak gibi özel güçleri olan bir kadın, tasarımcı ve reklamcı…

Her biri ayrı bir hikaye barındıran ceketler tasarlıyorsunuz. Peki Custom Rebels’ın hikayesi nasıl başladı?

Deniz bir motorsiklet aldı ve her şey böyle başladı. Ben de ona özel bir deri ceket yaptım. Sonra da kendime. Ceketleri görenler sormaya, hatta istemeye başladı. Sonra araştırmaya başladım. Boya çeşitleri, dericiler… Zevkli bir dönemdi. Tasarım düşünme, malzemeleri bulma çok eğlenceli ve heyecanlıydı. Deniz (Özgün), ben ve Cem (Cem Alex Uster), Custom Rebels’ı kurduk.

post-banner

Tasarım sürecin bir kısmı peki ya diğer parçaları? Fikirden üretime nasıl bir yol izliyorsunuz?

Her bir ceketin kişiye özel olmasını istediğimiz için tek tek elde boyuyorum. Tabi ki her cekete özel bir tasarım ürettiğimi belirtmem gerek. Modelleri tasarıma göre değişebiliyor. Çünkü modellerle de kendimiz ilgileniyoruz. Önce konsept düşünüyoruz. Cümleler o tavır çerçevesinde çıkıyor. Her şey bize iham veriyor. Kişiye özel olduğunda isteyen kişiyle bir kahve içiyorum biraz onun hakkında konuşuyoruz. Tanıyarak yapmak çok önemli. Birbirinin aynı iki ceket yok her ceketin mottosu ve tasarımı farklı ayrıca tek tek elle boyanıyor. Yoğunluğa göre değişiyor ama iki haftada teslim etmeye çalışıyoruz.

Custom Rebels’ı ünlü isimlerin üzerinde tanıdık. Genelde onların hikayeleri mi size ilham veriyor yoksa akıllarında bir fikirle mi geliyorlar?

İkisi de oluyor, önemli olan ondan bir parça taşıyıp ceketin biricik olmasını sağlamak.

Duygu Yegül

Wepublic ile de bir iş birliğiniz oldu. Geri dönüşleri nasıl?

Beklediğim gibiydi. Çok güzel ama bence kişiselleştirme hala bizde çok yaygın değil aslında tam da ne olduğu bilinmiyor. Şu an için bir trend gibi algılandığından moda ama bu bir felsefe ve hayatınızın her sürecinde olmalı. Buna destek veren markalarla her zaman iş birliği yapmaya hazırız.

Custom Rebels dışında tasarım kimliğiyle tanıdığımız bir Duygu Yegül var. Duygu Yegül kimdir? Kimleri beğenir, nelere değer verir?

Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümünde okudum. Okulla eş zamanlı reklamcılığa başladım. Reklamcılık yaparken aynı zamanda kişisel olarak tasarım işleriyle ilgilendim. Ben de birçok kadın gibi giyinmeyi çok seviyorum ama bana sunulanla yetinmeyip kendim için yeni parçalar yaratmak ve sevdiğim tasarımcı arkadaşlarımdan parçalar alıp değişik kombinler yapmayı hep ilginç bulmuşumdur. Bu yüzden zaman içinde bu heyecan beni modaya bağlamış oldu. Tasarımcı, müzisyen, ressam… Aslında üreten, okuyan, kendini geliştiren kişileri beğeniyorum. İsim çok. Örneğin son koleksiyonda güçlü, başkaldıran kadın ve erkeklerden ilham aldım. Kim bunlar; Jean d’arc, William Wallace, Medea, Che, Martin Luther King, Prometheus gibi…

Custom Rebels’ı 3 kelimeyle tanımlamanız gerekse ne derdiniz?

Başkaldıran, özgün, yaratıcı.

Hazırlayan: Duygu Yazıcı

post-banner

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.