MEKANTASARIM

Yeşile çalan mekan

room-rumours-2

Biraz moda, biraz mimari ama bol bol yeşillik… Dışarıdan baktığınızda balon lambalarla oluşturulan tabelası, yeşile bezenmiş bitki örtüsü; içeri girdiğinizdeyse mekan içerisinde farklı yolculuklara çıkaran misafirperver bir yapı… Son günlerin gözde mekanı Room+Rumours şehir hayatı içerisinde nefes almanızı sağlayacak ayrıcalıklı bir mekan.

Projenin mimarı Mehmet Yücebaşoğlu projeyi herkes için çok keyifli ama bir o kadar da zorlu bir süreç olarak tanımlıyor. İlk bulduklarında iki katlı yıkık dökük bir harabe olan bu yer, iki buçuk ay gibi kısa bir zamanda bugünkü halini alıyor. Yıkık dökük olmasına rağmen bu kadar yeşili ve sükûneti bir arada tutması ve merkezi bir konumda bulunması bu yeri hayal edilen proje için vazgeçilmez kılıyor.

Yeme, içme ve moda gibi farklı konseptleri bir arada bulunduran projede mekanın doğru kullanılması önem taşıyor. Bahçenin ortasına bir kış bahçesi yapma fikri de buradan çıkıyor. Yüksek tavanlı kış bahçesini dış mekandan ayırmak neredeyse imkansız. Kullanılan bol miktarda yeşillik iki alan arasında net bir bütünlük ve geçiş oluşturuyor. Kışın bile bahçede oturmanızı sağlayan bu alan, içinizde oldukça keyifli ve iç açıcı duygular uyandırıyor. Kış bahçesinin önünde yer alan bahçe alanı da bu duyguyu devam ettiriyor.

Kış aylarında şöminenin önündeki rahat lounge koltuklara yayılarak doğanın tadını çıkarmak yüksek binaların arasında yaşayan İstanbullular için büyük bir avantaj, Nişantaşı sakinleri içinse tatlı bir kaçış noktası. Mekan içerisindeki farklı konseptlere geçiş yine mimari dokunuşlarla sağlanıyor. Malzeme farkları Room+Rumours’un farklı mekanlar için ayırdığı alanları daha da özel kılıyor. Projenin genelinde ahşap, kiremit ve mermer kullanımı göze çarpıyor. Mağaza ve showroom bölümleri daha düz ve net hatlara sahipken restoran ve bahçe çok daha sıcak malzemelerle döşenmiş. Bütün olarak birbirine destek çıkan farklı malzemeler, ayrı ayrı baktığınızda bambaşka yerlerde hissetmenizi sağlıyor. Mehmet Yücebaşoğlu’nun zevkle tasarladığı, Başak Dizer Tatlıtuğ ve Deniz Marşan’ın sanat ve lezzetle donattığı Room+Rumours farklı zevklerin ortak noktası olmaya aday.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.