sami savatlı
SÖYLEŞİ

Zamanda ve mekanda akan tasarımlarıyla Sami Savatlı

Mimari ve moda gibi sektörlerde de imzası bulunan, mekanlara hayat katan ve mekan müşterilerine yenilikler sunarak eğlendiren bir tasarımcı… Tasarımı her yönüyle ele alan Sami Savatlı ile Content İstanbul’u ve tasarım meselelerini konuştuk.

Tasarım yolculuğunuz nasıl başladı? 

ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunuyum, ağırlıklı olarak restoran projeleri olmak üzere, mekan ve ürün tasarımcısı olarak sektörde bilinen pek çok ünlü markayla çalıştım. Son dönemin popüler mekanlarından Mitte Karaköy dışında; projelendirdiğim mekanlar arasında La Boom Emirgan, Next Door Sushi, Çengelköy Abdullah Ağa Yalısı, Çubuklu 29, 3. kuşak kahve zinciri Espresso Lab, Kuveyt Sütiş Restaurant, Riyadh Lokma Restaurant, DutyFree merkez ofisi gibi farklı projeler yer alıyor. Daha çok mekan-restoran tasarımları ile bilinsem de Cem Yılmaz – Bodrum Mandarin evi; Çilingiroğlu Evi gibi farklı pek çok ev ve rezidans projesini de hayata geçirdim. Hemen akabinde, mobilya ve aydınlatma koleksiyonum ile 2012 yılında, Uluslararası EDIDA / Elle Decor International Design Award ödülüne layık görüldüm.

Content İstanbul dendiğinde insanların aklında ne canlanmalı?

Kendi imzamı taşıyan mobilya ve aksesuarların yanı sıra çeşitli tasarımcıların ve sanatçıların Content İstanbul için yarattığı aksesuar, resim, heykel çalışmalarının da yer aldığı bir mağaza. Farklı seçenekler arayan dekorasyon severlere zengin bir dünya sunuyoruz diyebilirim.

Content İstanbul’un çizgisini nasıl yorumluyorsunuz?

Tasarımlarımızda; seri üretim ve zanaat işçiliği arasındaki ilişkiyi sorgulayan ve gündelik hayata dair çözümler sunan, çizgisi ise formların manipülasyonunun söz konusu olduğu ve çok katmanlı stil birliktelikleri olarak tanımlanabilir.

Ağırlıklı olarak hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?

Farklı metaller, doğal dokular, ahşap ve mermeri eşit oranda kullanıyorum diyebilirim. Sıcaklık uğruna tüm mekanı ahşap yapanlardan değilim. Zaten bu mantığı kolaycılık olarak görüyorum ve yanlış buluyorum. Tüm malzemede renk ve doku ile sıcaklığı yakalamak daha doğru, isteniyorsa tabi.

Tasarımlarınızı birkaç cümleyle özetleseniz…

Daha zamansız, malzemenin doğası gereği kullanıldığı, çok tasarlanmış durmayan ve zamanda ve mekanda akan tasarımlar diyebilirim. Bardaktan koltuğa, vazodan aydınlatmaya kadar uzanan çok farklı ölçeklerde ürünler tasarlıyorum.

“Tasarımda özgünlük” size ne ifade ediyor?

Özgünlüğe inanmıyorum, her şey başka bir şeyden türer ve türemek zorunda. Mühim olan sizin görgünüz, bilginiz, bakış açınız ve neyi neyden türettiğiniz.

Content İstanbul için nasıl değişimler olacak?

Content İstanbul; ulaşılabilir sanat noktasındaki açığı kapatacak kadar geniş bir sanatçı ve sanat koleksiyonuna ulaşıyor. Bir yandan sanat bir yandan da tasarıma ilişkin konularda yeni sürprizlerimiz var.

Hazırlayan: Aise Amet

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.