Beyoğlu ruhunu içine sindiren ev
EVTASARIM

Beyoğlu ruhunu içine sindiren ev

Türkiye’nin dört bir yanı güzelliklerle dolu olsa da, her görenin hayran olduğu şehir İstanbul, bir başka. İstanbul deyince de akla önce Beyoğlu geliyor. Tarih kokan sokakları, cıvıl cıvıl insanlarıyla… Ka-line Mimarlık’ın kurucularından Aynur Aşık da işte böylesine hayran olanlardan Beyoğlu’na. Şehir içerisinde yaşamayı seven iç mimar, kendi ofislerini de evini de bu duyguyla Beyoğlu’nun merkezine inşa ediyor. Anıtlar Kurulu’ndan alınan izinle inşaat çalışmaları başlıyor ve bina komple yeniden yapılıyor. Yeni bir bina ama o kadar da yeni dursun istememiş. Pırıl pırıl mermerlerin olduğu bir ev yerine Beyoğlu’nun tarihi dokusuna karışabilecek ve o ruhu yansıtabilecek bir tarzı olmalı, diyor. Önceleri bir çatı terası planlasa da kendi hayat tarzına uygun bir loft’ta karar kılıyor ve 10 ayda tamamlanıyor.

Beyoğlu’nun dar binaları içerisinde yaşanabilir bir daire çıkarmak çok da kolay olmuyor haliyle. Mutfak yaratabilmek için çatı katının avantajını kullanmışlar. Evin merdivenleri aynı zamanda girişi olmuş. Binanın merdiveninin taşıyıcı kolonu burada farklı bir uygulamayla yemek bistrosuna bağlanıyor. Bistro’nun üzerinde ise sarkıtlı bir raf yer alıyor. Fonksiyona yönelik tasarlanan raflar oldukça farklı bir hava katıyor evin girişine. Ev genelinde mobilyaların birçoğu Aynur Aşık’a ait. Yemek odasındaki masa gibi bazı özel parçalar ise antika. Salondaki abajurlar ise Elements’den temin edilmiş. Yoğun olarak mevcut eşyalar kullanılsa da dar uzun binanın fonksiyonuna göre uyarlanmış. Salon duvarındaki taş uygulama yine Beyoğlu’ndan ilhamla yaratılıyor. Daire Beyoğlu’nda yer alıyor ama gürültüsünü dışarıda bırakıyor. Camlarda kullanılan akustik lamine, sesi %85 izole ediyor.

Ortak yaşam alanlarının zemini sertleştirilmiş beton, üstüne renk verilmiş. Yatak odası katında ise daha samimi bir algı yaratmak için lamine parke tercih edilmiş. Ana yatak odası salona bakan bir galeriye sahip. Galeri, salonun yüksek tavanlarını daha da yükselterek daha ferah bir görünüm yaratıyor. İki cepheli evin maksimum güneş ışığı alabilmesi için yatak odasının tavanına çatı camları açılmış. Beyoğlu’nun bir diğer yansıması ise yatak odasından şeffaf camlarla ayrılan banyoda göze çarpıyor. Cam duvarlar, Galata Kulesi ve Emek Sineması görselleriyle dekore edilmiş. Evin diğer duvarlarını işlemeli kabartmalar süslerken, merdiven duvarlarında Aşık’ın kendi eseri olan ikili tablo yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.