Kişiliğe vurgu
EVTASARIM

Kişiliğe vurgu

“Ev ve içerisinde yaşayan kişi arasında büyük bir bağ var ve ben her ikisi konusunda da çok hassasım. Çünkü bana göre her ev başka bir dünyaya açılır”. Bu sözler Viterbo ID’nin kreatif direktörü Gracinha Viterbo’ya ait. Portekiz sahilinde Monte Estoril’de yaşayan ev sahiplerine ait bu daireyi dekore etmeye de bu felsefeyle başlamış. Ev sahibinin öncelikli isteği çocukların yaşamaktan keyif alacağı ve kendilerini evde hissedebilecekleri bir alan yaratılmasıymış. Günün sonunda istediği gibi de olmuş. Temiz, konforlu ve göşterişsiz bir izlenim veren evde; kumaş kullanımının bolluğu, renklerin yumuşak ama sıcağa dönük halleri projeyi kusursuz bir yaşam alanı haline getirmiş.

Üç oda, bir salon, mutfak ve ofisi olan daire, farklı alanlarda farklı renk skalaları barındırıyor. Salondaki çift taraflı asimetrik kesimli koltuklar yine benzer bir kesime sahip perdelerle tamamlanmış. Açık ve doğal tonlar ferah bir alan yaratırken renkler detaylarla geliyor. Deniz manzarasına hakim salonda yer yer deniz temalı aksesuarlar kullanılsa da bundan çok daha fazlası var. Gracinha’nın da dediği gibi evin tonları sessize alınmış. Salonda aksesuarlar her ne kadar yoğun kullanılsa da karmaşık bir görünüm vermiyor. Pastel çizgilerse eve zenginlik katan detaylar arasında.

 

Aynı renkler çalışma odasında daha koyu tona çekilmiş ve kumaş kullanımından vazgeçilmemiş. Mutfak ise evin sükûnetine parlak bir duraklama alanı gibi. Beyaz lake kullanımının yoğunluğu evin yumuşak tarzına aykırı bir duruş sergiliyor. Kullanılan aksesuar ve aydınlatmaların naifliği ise dengeyi yeniden kuruyor diyebiliriz. Balkona çıkıldığında da yumuşak detaylar peşimizi bırakmıyor. Balkonun sadeliği manzaraya vurgu yapıyor.

Çocuk odalarının canlılığı hemen göze çarpmıyor ancak onların içine kendilerini katabilecekleri kadar alan tanıyor. Ana yatak odasında ise yumuşak maviler dört bir yanı sarmış. Kumaşla kaplanmış mavi paneller dışarıdaki masmavi manzarayla bütünlük oluşturuyor. Salondan banyoya kadar nötr ve özdeş tonların üzerine katılan renkli ama dengeli detaylar evi rahatsız etmeyen bir farklılığa taşıyor.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.