Mermer çadırlı galaksi: Romola
MEKANTASARIM

Mermer çadırlı galaksi: Romola

Madrid’de 1946 yılından kalma bir binanın garajı olarak kullanılan bir mekan, bugünlerde bir hayli dikkat çekici bir kafe ve restorana dönüşmüş durumda. Andrés Jaque’nin imzasını taşıyan Romola, cadde seviyesinde deneysel bir restoran. Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan franchaise kafe anlayışı ve onun getirdiği tek düzeliğe karşı bir anlamda tepki koyan Romola, hem tasarımı hem de lezzetleri ile farkındalık yaratıyor. Galaksideki mermer çadır olarak tanımladıkları Romola, büyük incelik gerektiren mermer uygulamalarıyla tasarım anlamında da deneysel bir izlenim sunuyor.

RomolaC şeklinde konumlanan kafe oturma alanı üzerine yerleştirilen mermer tabakalar, eğimli bir şekilde çadır etkisi yaratıyor. Dirence ve traksiyona dayalı mermerler fiber cam ve reçine gibi farklı bileşenlerin eklenmesi ile neredeyse bir süper mermere dönüşmüş durumda.

Zemin ve hatta masalarda da kullanılan mermerler bütün bir etki yaratırken perde ve sandalyelerde kullanılan yeşil ile mekana yeni bir katman eklenmiş. Boydan boya kullanılan yeşil çerçeveli camlar ve tavandan sarkan yeşil bitkiler bu etkiyi destekler nitelikte. Canlı pembe tablalar, metal uygulamalar ve ahşap paneller de Jaque’nin mekana kattığı detaylar arasında. 

Tasarım: Andrés Jaque / Office for Political Innovation

Fotoğraflar: Miguel de Guzmán ve Rocío Romero / Imagen Subliminal

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.