DERGİ SAYILARI

MEKAN 75

Youtube

MEKAN 75 – Mayıs – Haziran 2019

Bu Sayıda:

Dünya, döngüsünü tamamladı ve yaz yine mahalleden içeri girdi. Sokakların arasından geçerek bir pencereden diğerine yansıyarak içimizi, ruhumuzu, hayatımızı aydınlatıyor; mekanlara, insanlara umut aşılıyor; tercihlerimizi, vakit geçirme alışkanlıklarımızı dahası bakış açımızı değiştiriyor.

Bakış açımızın değişmeye başladığı bir diğer nokta ise sanat. En az güneş kadar yaz kadar güçlü olan sanat da bir şekilde gündelik hayatımızın içerisine sızmayı başardı. Henüz bebek adımlarıyla da olsa Türkiye özelinde gerçekleşen sanat etkinlikleri yukarıdan bakmadan sanatı topluma, toplumu insana yaklaştıran bir tavır sergiliyor. Hem genç sanatçıları destekleyen hem de daha çok insanı sanatla buluşturmayı amaç edinen Step İstanbul ve Mamut Art Project, geçtiğimiz günlerde keyifle takip ettiğimiz etkinlikler oldu. İnternetin erişim gücünü sanat için kullanan Art.50.net de sanatı topluma ulaştırma derdiyle birkaç yıldır hayatımızda.

Sayfaları çevirdikçe göreceksiniz Portekiz’deki bir bağ evinden Cape Town’daki bir otele, İzmir Narlıdere’deki bir evden İstanbul Emirgan’daki başka bir eve kadar sanat hep sahnede, göz önünde. Onunla başrolü paylaşan doğa ise hem geniş pencerelerden içeri giriyor hem de malzemelerde kendisini gösteriyor. Hasırlar, ahşaplar, taşlar doğal halleri üzerinden kimi zaman Tasarımcı Nadav Caspi’nin yaptığı gibi birbirine geçerek kimi zaman da yalın halleriyle mekana dahil oluyor. Dünyanın beş kıtasından derlediğimiz yazlık akımların her biri doğadan bir parça taşıyor ve zanaatın önemini bir kez daha vurguluyor. Tüm dünyanın merakla takip ettiği tasarım fuarı Milan Design Week’te de görüyoruz ki markalar ve tasarımcılar da doğaya sıkı sıkıya tutunmuş. Bizler için de doğaya ve sanata tutunmamak için hiçbir sebep yok diye düşünüyorum. İşten bunaldıkça, nefes almaya ihtiyaç duydukça çıkın doğaya ve açın kapılarınızı sanata.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: