DERGİ SAYILARI

MEKAN 76

Youtube

MEKAN 76 – Temmuz – Ağustos 2019

Bu Sayıda:

Coğrafya farklılıkları karakterimizi, yaşam biçimimizi, sevme şeklimizi, işimizi, eğlenme yöntemimizi ve daha nicelerini etkileyecek güçlü bir etken… Bırakın Japonya ile Türkiye’yi, Avrupa’nın kuzeyi ve güneyi arasındaki çevresel ve kültürel faktörler bile bambaşka. Yazı yoğun yaşayan, ayağı denize değen toplum bir başka oluyor. Akdeniz insanının güzelliği de aslına bakarsanız yaz aylarında daha da ortaya çıkıyor. Kötü havalar yerini güneşe bıraktıkça gevşiyor, gevşedikçe rahatlıyor ve rahatladıkça mutlu oluyor. Mutlu olmanın formulü her zaman havadan gelmese de bu rahatlık hissinden gelebilir pekala.

Bizi iyi hissettiren birçok mekanın sırrı da bu rahatlık hissi çünkü. Alaçatı’da yeni açılan Pashamama Hotel; toprağı, doğayı hissettirecek detaylarla görünmez bir zırh örüyor çevrenize. Zanaati de aynı keseye koyuyor doğayı da insanı da… Alplerin eteğine konumlandırılan Bloomint Design tasarımı ev Chez Michelle, coğrafyanın renklerini içerisinde de barındırarak günlük hayatın bir parçası haline getiriyor. Girit lezzetlerini misafirlerine sunan Radika o bölgenin dokularını alıp bir sahil kasabasında hissetmenizi istiyor.

Görüyoruz ki sevdiğimiz her tasarım önce hislerimize vurgu yapıyor, sonra hayatımıza dahil oluyor. Öyle ki sevdiğimiz o yerde olmasak bile oradan aldığımız bir obje, orada dokunmuş bir kumaş ya da doku bizi o ana geri götürüyor. İstanbul’un göbeğinde bir ev, Ege’den izler taşıyorsa mevzu mış gibi yapmak ile değil, yaşan”mış”ı hayatın akışına taşımakla anlam kazanıyor. Hepimiz için özel anlar yaşayıp unutulmaz anılar biriktirebileceğimiz bir yaz olsun.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: