Seyyar Hayatlar
FİKİR

Seyyar hayatlar

Youtube

Atınızın sırtında saatler süren bir yoldan geldiniz, güzel sulak bir arazi buldunuz ve yerleştiniz. Bir süre burada ailenizle vakit geçirdiniz, avlandınız, erzağınızı topladınız ve yola devam. Yerleşik hayata geçtiğimizden beri böyle bir hayat bize çok çok uzak geliyor. Şu an çok garip gelse de atalarımızın durmak bilmeden yaptığı bir şeydi bu. Şimdilerde ise özgür ruhunu oradan oraya savuran çok az insan var. Sandığımızın aksine ne zor şartlar altında yaşıyor, ne de harabe bir mekanda kalıyorlar. Ultra konforlu olmasa da tahminimizden daha rahat bir hayat yaşayacağınız garanti. Gelin seyyah ruhlu hayatların penceresinden içeri bakıp, dünyanın tek lisanslı mobil alan tasarım firması Hofmann Architecture tarafından dizayn edilen karavanların dekorasyonlarına birlikte göz atalım.

Poppy

İlk durağımız Poppy adlı bu karavan. Poppy, bir ev gibi gözükse de aslında bir ofis. Ev konforunu taşıyan bu mobil ofis, hem hızlı hem de kolay hareket etmeyi sağlıyor. Hofmann’ın ortaklarına ait ofisin ana amacı böylesine özgür ruhlu bir iş yapan firmanın özgür hareket etme ihtiyacı. Toplantıya yüksek kulelerden birinde teşrif etmek yerine bir göl manzarasının yanından dahil olabiliyor, misafirlerini de burada ağırlayabiliyorlar. Karavanın ön tarafında bir mutfak yer alıyor. Mutfakta büyük boy buzdolabından, taze su tankı ve fırına kadar her detay düşünülmüş. Hemen karşısına da bir sedir konumlandırılmış. Ne kadar yüksek teknolojiyle donatılmış olsa da sedirin üzerindeki renkli örtü ve kırlentler göçebe hayatın izlerini taşıyor. Arka tarafta ise geniş camlı bir oturma ve yemek alanı bulunuyor. Park ettiğiniz manzaranın tadını misafirlerinize çıkarmanızı sağlayan bu alan, sabahları da aynı mükemmel manzaraya uyanmanız için yatağa dönüşebiliyor. Eşyalarımı nereye koyarım, ya şarj biterse gibi dertleriniz varsa bizce dert etmeyin. Baştan aşağı yenilenen Poppy’de size uzun bir süre yetecek kadar saklama alanı, güneş panelleri ve geniş bir duş alanı mevcut.

Elf

Sözlük anlamıyla elf; küçük, peri gibi, sivri kulaklı, sihirli güçleri olan bir varlık. Karavan olan Elf ise eğlenceli, oyuncaklı ve tam olarak tamamlanmamış ve tamamlanmayacak bir alan. Elf normal zamanlarda ev sahibinin taşradaki evinin hemen önünde bekliyor. Ta ki ziyaret edilecek bir arkadaş ya da aile ferdi çıkana kadar. Elf’in sahipleri özellikle içerisinde çok fazla eşya olmasını tercih etmemiş. Daha basit ve yoga gibi farklı aktivitelere uyum sağlamasını tercih etmişler. Elf’in içerisindeki birkaç basit minder oturmak için alan sağlarken hemen kenara çekilip yoga için mükemmel bir alan oluşturuluyor. İçerisindeki bitkiler ve ahşap yoğunluğu, karavan içerisindeki eşya azlığını kapatıyor. Bir yaşamdan çok aktivite alanı olarak kurgulanan Elf’in en lüks yanı ise banyosu diyebiliriz.

Penelope

Penelope tamamen modern çizgilerle dekore edilmiş, çok amaçlı bir karavan. Bir tarafta yemeğinizi yaparken diğer tarafta kitap okumak için bir alan yaratabilirsiniz. Açılır kapanır masasında yemek de yiyebilir, ofis olarak da kullanabilirsiniz. Onu bu kadar farklı alanlarda kullanmanıza el veren şey ise henüz bir sahibinin olmaması. Siz de yerinde duramayanlar kervanına katılmaya çoktan niyetliyseniz Penelope’ye biraz daha yakından bakın. Açılır kapanır masasını yatağa dönüştürebileceğiniz, çoklu saklama alanları sayesinde uzun süre durmak zorunda kalmayacağınız bu karavan parlak dış kaplamasıyla da oldukça havalı gözüküyor. Tek yapmanız gereken perdesinden, koltuklarına baştan sona yenilenen bu yeni yaşam alanını kendinize has eşyalarla yeni bir kimlik kazandırmak.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.