Açılmayan kapı
İNCELEME

Açılmayan kapı

Açılmayan kapı “Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!” demiş Mevlana. Peki gerçekten bekleyince tüm kapılar açılır mı? Kim bilir… Umarım açılır. Ama ben bugün artık ne sizin için ne de benim için açılmayacak bir kapıdan bahsetmek istiyorum.

York WaterGate: Açılmayan kapı.

19. yüzyıl İngiltere’sinde Buckhingam Dükü’nün yaşadığı York House’un nehir kapısı olan York WaterGate, anlayacağınız üzere hiçbir zaman sıradan bir kapı olmamış.

Bugünlerde Charing Cross’la Embankment Metro İstasyonu gibi iki popüler noktanın arasında, Embankment Garden’ın içinde yer alan ve kullanıma tamamen kapanmış bir kapı olsa da yüzyıllar boyunca tüm güzelliğiyle ve büyüklüğüyle hanedan üyelerine, devlet adamlarına açılırmış. Nicholas Stone, tarafından 1626’da birinci Buckingham Dükü’nün emri ile yapılan York WaterGate, dönemin şartlarında yapılmış en şaşırtıcı ve ihtişamlı mimarilerden biri.

Buckingham ailesinin armasını taşıyan bu kapı, üzerinde yazan “Fidei cotucula crux” yani “Bu haç inancın mihenk taşıdır.” sözleriyle dönem İngiltere’sinin inanç değişimi konusunda ne kadar cesur olduğunu üstünden yüzlerce yıl geçmesine rağmen dosta düşmana açıkça gösteriyor. York WaterGate, yıllarca York House’a girebilecek kadar elit olanlara, İngiltere’nin iş birliği yaptığı ülke elçilerine İngiltere’nin mihenk taşı olarak gövde gösterisi yapmış. Bir zamanlar ihtişamı öyle büyük olan kapı, Kraliçe Victoria’ya “York House sadece WaterGate’ten girerim” bile dedirtmiş.

 

İtalyan mimarisinin İngiltere’deki en güzel temsilcilerinden biri olan York WaterGate, gel zaman git zaman York House’un hayatta kalmayı başarmış son parçası. Ama onu ilginç kılan özelliği ne ne kadar güzel ne de ne kadar önemli bir kapı olması… Onu ilginç kılan; bir zamanlar Riverways şeridinde yer alan ve Thames Nehri’nin en önemli nehir kapısıyken, bugünlerde nehre 150 metre, eski ününe kilometrelerce uzak, Embankment Garden’da tek başına kalmış bir kapı olarak yer alması.

Şehrin planlaması ve şehrin nehirle olan bağlantısı değişince WaterGate’in de kaderi değişmiş. 1870’li yıllarda başlayan nehir ıslah işlemi önce York WaterGate’i Thames’ten ayırmış ve kaybolan York House’tan geriye bir tek o kalmış. Yazının başında da söylediğim gibi artık bu kapı kimse için açılmıyor. Binaların arasında kalan bu güzellik, yolu es kaza Embankmant Garden’ı düşen insanların gördüğü ama kimsenin geçmişini bilmediği bir kapı olarak hayatına devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.