fashion_week-featured
İNCELEME

Kolektif moda

Erkek giyim tasarımcısı Niyazi Erdoğan, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında, grafik tasarımcısı Yurdaer Altıntaş’ın ödüle layık görülen Siyah ve Beyaz serisinden ilham alarak oluşturduğu yeni koleksiyonunu tarihi Cercle d’Orient binasında sundu. Farklı disiplinlerin iş birliği ile gerçekleşen bu koleksiyonda, kolektif modanın erkek giyim versiyonu izleyici ile paylaşıldı.

Moda geçmişten günümüze, sanatçıların çalışmalarının ilhamıyla hareket ettiğinde hem sanat hem moda severleri bir araya getirerek bütünleştirici bir rol oynuyor. Dali ve Schiaparelli’nin ortaklığının modadaki yansıması “kıyafet ve tasarımın ilk doğru hibrit ürünü” olarak görünürken, Yves Saint Laurent’in 1965 yılında Mondrian tablolarını koleksiyonunda uygulaması, sanat ve modanın kucaklaşmasına iyi bir örnek olmuştu. Saint Laurent, sanat ve modanın sinerjisini elbiseye giydirdiğinde, iki farklı disiplinin birlikte daha etkili olabileceğini belirtmişti. İşte bu rotada Niyazi Erdoğan’ın Sonbahar/Kış 2017 koleksiyonu dikkat çekmekte. Türk Tasarım Danışma Konseyi Onur Ödülü’ne layık görülen, grafik tasarımcısı Yurdaer Altıntaş’ın leke çalışmalarının görüldüğü koleksiyonundaki hibrit ürünler, moda ve sanat arasındaki ilişkinin dönüşümünü anımsatmakta. Mimari disiplinden gelen Niyazi Erdoğan, grafik tasarımın sanatsalını da erkek giyimine yansıtarak, kolektif bir tavır sergiliyor.

Günlük kullanılabilen tasarımlar ile aktif spor giysilerini harmanlayarak erkek giyimine imza atan Erdoğan, sports couture görünümden bu koleksiyonunda da vazgeçmiyor. Leke çalışmalarının izdüşümlerinin yansıtıldığı koleksiyonda, siyah ve beyaz önemli derecede göze çarparken, tasarımlardaki mavi ve sarı renkler, siyah ve beyazın peşine düşüyor. Klasik görünümü destekleyen yünlü kumaşlara ek olarak aktif spor giysileri için kullanılan scuba ve techno kumaşlar koleksiyonu çeşitlendiriyor. Denim ürünler ise koleksiyona enerji katarak genç ruhu yansıtıyor. Rahat bir tavır içerisinde olan koleksiyona, 70’li yılların rock ruhunu yansıtan müziklerin eşlik etmesiyle dinamik, modern erkek giyimi bu defileyle gözler önüne seriliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.