Hadid galeriye!
İNCELEMESERGİ / MÜZE

Hadid galeriye!

Geçtiğimiz hafta Londra’da uzun zamandır ziyaret etmeyi planladığım bir yeri görme fırsatı buldum; Zaha Hadid Design Gallery. Aslında hepimiz Zaha Hadid ismine öyle ya da böyle aşinayız. Mesleğinde yarattığı “ilk”lerden, evlerimizde yer alan ve kendini belli eden dekoratif eşyalardan, kartpostallarda gördüğümüz kimi kentlerin sembolü olan eserlerinden, kimi mimar arkadaşlarımızın kendisini idol olarak belirlemesinden, dünyanın dört bir yanında imzasını attığı muhteşem eserlerinden… Galeriye vardığım zaman, daha içeri girmeden dikkatimi binanın mütevazı yapısı çekiyor. O kadar mütevazı ki Old Street bölgesinde yer alan herhangi bir ofis zannedebilirsiniz. Aşina olduğumuz diğer galeriler gibi açık girişi yok. Zili çalıyorsunuz, görevliler size geliş amacınızı soruyor. Sakın gözünüz korkmasın, ziyaret amaçlı geldiğinizi belirttiğiniz anda hemen yardımcı oluyorlar.

Zaha Hadid Design Gallery 4 sene önce ünlü mimarın eserlerini yaşatmak için kurulmuş. Galeri iki kattan oluşuyor ve mimarın bugüne dek tamamlanan ya da yarım kalan eserlerinin modellerini ve yapım aşamalarını gösteren çalışmaları içeriyor. Ünlü mimarın başka markalar ile ortak çalışmaları, tamamlanan projelerinden görseller, Zaha Hadid imzasını taşıyan dekoratif eşyalar ve aksesuarlar, sandalyeler, oturma grupları, enstalasyon için kullanılabilecek parçalar ve ünlü mimarın röportajlarından seçkiler ise galeriyi oluşturan diğer ögeler.

Giriş katında bizi mimarın dekoratif eserleri karşılıyor. Vazolar, yemek takımları, mumluklar, dekoratif sehpa eşyaları… Bu bölümde hem eserleri yakından inceleyebiliyor hem de beğendiklerinizi satın alabiliyorsunuz. Geçtiğimiz aylarda tüm bu eserleri Zorlu’daki Beymen mağazasında da görmüştüm. Bu nedenle bu bölümün bir farklılık oluşturmadığını düşünüyorum. Ancak Beymen’de yer alan ürün alternatiflerine göre daha fazla seçenek bulundurması açısından olumlu olarak değerlendirilebilir.

zaha_hadid-29

İç kısımlara doğru ilerleyince yeşil fon önünde yer alan oturma alanı göze çarpıyor. Detaylarını fazla incelemenize bile gerek kalmadan adeta “Ben Zaha Hadid’im” diye bağırıyor. Galerinin derinliklerine doğru indikçe ünlü mimarın imzasını taşıyan raflar ve ahşap sehpa  oturma grubu dikkat çekiyor.

zaha hadidGalerinin şüphesiz en ilgi gören kısmı alt katta yer alıyor. Merdivenlerden inerken benzersiz kıvrımlar da size eşlik ediyor. Zaha Hadid’in neden bu kadar marka olduğunu bir defa daha anlıyorsunuz. Alt kat, üst kata oranla çok daha geniş. Ünlü mimarın eserlerini yakından incelemeniz için her türlü detay düşünülmüş. İçimden galerinin küratörüne teşekkür ediyorum. Ünlü mimarın tamamlanmayan eserlerinin modellerini de bu bölümde görebiliyorsunuz. Beni en çok etkileyen Taiwan’da yer alması planlanan Gugghenheim Müzesi’nin sunuş modeli oldu. Bir diğer sürpriz ise ülkemizde yer alması planlanan Kartal-Pendik modelini görmemdi. 


Alt katta ünlü mimarın Louis Vuitton, United Nude gibi markalara yapmış olduğu tasarımlara ek olarak Londra’da ünlü galeri sahibi Kenny Schachter için tasarladığı elektrikli arabanın modelini de görme imkanı buluyorsunuz. Aracın büyük hali ise Londra’da ROVE Gallery’de yer alıyor. Galeriyi beraber ziyaret ettiğim arkadaşım bir dönem ROVE Gallery’ye de danışmanlık hizmeti vermişti. Sanırım ki en büyük şansım babasının Zaha Hadid ile aynı okulda bulunmuş olmasıydı. Babasının anlattığına göre üniversite senelerinden beri Zaha Hadid, oldukça çalışkan ve ne istediğini bilen bir öğrenciymiş. Zaha Hadid Design Gallery; Londra’nın Finsbury bölgesinde yer alıyor. Pazartesi- Cuma günleri arası 13.00- 18.00 saatleri arası ziyarete açık, herhangi bir giriş ücreti de yok. Angel, Old Street ya da Barbican metro istasyonlarından çıktığınız zaman 5-10 dakikalık bir yürüme mesafesi uzaklığında. Ziyaret etmeyi planlayanlara naçizane önerim ise bu keyifli eserleri inceledikten sonra yakında yer alan Look Mom No Hands! isimli kafeye giderek kahve eşliğinde değerlendirmelerini gerçekleştirmeleri. Zira güzel kahvenin tadı sanat eserleriyle birleştiği zaman mükemmel günü garantilemiş oluyorsunuz .

Sevgiler!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.