Gerçek aile rahatlığı
EVTASARIM

Gerçek aile rahatlığı

Avustralya’nın Victoria bölgesinde yaşayan dört kişilik genç bir aile için gerçek anlamda rahat bir ev tasarlamak üzere yola çıkan Amber Road, geniş mekanı sade ama ikonik mobilyalarla değerlendirmiş. Miras listesine giren Art deco dış cephesi dışında tamamen yenilenen ev, geleneksel bir mimaride şekillenmiş.

Amber Road Design

Yeni ve eskinin kombinasyonundan hoşlanan ev sahipleri, bu hikayelerin bir kısmını zaten eski anılarıyla oluşturmuşken yenileri için de ortam yaratılmış. Mütevazi bütçe gereği birçok mobilya ve aksesuar için yerel ya da yeni mobilya üreticileri ile çalışılmış. Altı metrelik uzun giriş holü özel dokulu runner ile doldurulmuş. Altın ve toprak tonlarının hakimiyeti evin farklı noktalarına da taşınmış.

Amber Road Design

Mutfak, yemek bölümü ve salon açık alanda kurgulanmış. Ön cephesi komple cam olan bütünleşik yaşam alanı, yan pencereler ve galeri boşluğu ile oldukça aydınlık bir görünüme sahip. Geniş ebatlı halılarla alanlar arasındaki ayrımlar netleştirilmiş. Art deco döneme, formlardan ziyade renklerle atıflar yapılmış. Toprak sarısı koltukların etrafına serpiştirilen koyu turkuaz tonları kademeli bir şekilde kullanılmış. Farklı alanlar aynı türden fakat farklı renklerdeki kumaşlarla birleştirilmiş.

Geniş oturma alanın önünde yuvarlak formda iki ayrı sehpa konumlandırılırken hemen karşısına da endüstriyel tarzda bir şömine yerleştirilmiş. Beton bir form üzerine konumlandırılan şömine yanında odun ve aksesuarlar için de alan bırakılmış. Yivli deri tekli koltuk, cam cephe önüne konularak oturma alanı tamamlanmış.

Açık mutfak alanı, dar uzun bir formda salonun paralelinde uzanıyor. Modern mutfak, ahşap yemek masası ile salondan ayrılmış. Yemek masası üzerindeki tekil, sarkıt aydınlatmalar renk bazında birbirleriyle bütünleştirilmiş. Eski ve yeniyi bir araya getiren Anna Charlesworth ile ortak olarak tasarlanan aydınlatma koltukların hemen arkasında yer alan galeri boşluğunda yerini almış. Galeri duvarındaki maskeler ev sahibinin kendi koleksiyonundan.

Çocuk odasındaki serbest mobilyalar, kavisli pencereleri takip eden bir yapıda. Koltuk ve oyun sehpasının yanı sıra uyuma bölümünün de oluşturulduğu odada ikonik bir de açık kütüphane yer alıyor. Ana yatak odasında klasik formlarda tercih edilen fakat oluklu yapısı ile dikkat çeken yatak başı, delikli dokudaki sehpa ile odanın sakin havasına hareketli bir görünüm katmış.

Tasarım: Amber Road
Fotoğraflar: Lisa Cohen

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.